Co podniknout ve Vratislavi? 10 tipů na nezapomenutelné aktivity

Nedaleko za česko-polskou hranicí se nachází kouzelné městečko s nádherným historickým centrem a uvolněnou, přátelskou atmosférou. Pokud vás zrovna popadne chuť objevovat nová místa, ochutnat nová jídla a vytvořit si nové zážitky, pak je pro vás ideálním místem, protože výlet do polské Vratislavi zvládnete za víkend.

Vratislav je se skoro 650 000 obyvateli čtvrté největší město Polska. Je jedním z měst, které se pyšní klišoidní přezdívkou „Benátky severu“, a to protože centrum Vratislavi se rozprostírá na několika ostrovech. Ty potom spojuje více než 120 mostů. Toto číslo ukazuje, že Vratislav skutečně není Benátkám tak vzdálená – na seznamu měst s nejvíce mosty se Vratislav v Evropě umístí na třetím místě, a to právě za Benátkami a Amsterdamem.


Mapa z Deníku cestovatelky

Abyste měli návštěvu Vratislavi co nejjednodušší, sestavila jsem vám mapu s místy, která zmiňuji v tomto článku. V mapě najdete přehledně zaznačená všechna místa, která níže doporučuji. Mapu si můžete uložit do vlastního Google účtu, abyste ji mohli po příjezdu do Vratislavi snadno najít a otevřít.


Kromě toho však Vratislav nabízí jednu skutečně unikátní kuriozitu. Všude po městě totiž můžete nalézt malé sošky trpaslíků, které tematicky dokreslují konkrétní místo a tvoří roztomilou a originální atrakci pro děti i dospělé. Trpaslíci se navíc neobjevili jen tak ve vzduchoprázdnu: ačkoliv sošky jako takové začaly vznikat teprve v roce 2005, tak tradice vratislavských trpaslíků sahá mnohem dál do historie a je symbolem boje proti sovětské nadvládě.

Kombinace ostrovů, mostů, krásného historického centra, výborné polské kuchyně a trpaslíků dělá z Vratislavi skutečně krásnou a příjemnou destinaci pro každého cestovatele a každou cestovatelku. Přečtěte si, co vše zde můžete podniknout. Článek má dvě části: tipy, co ve Vratislavi vidět a průvodce s praktickými tipy pro cestu do Vratislavi. Pokud vás zajímá nějaká konkrétní část článku, můžete se na ni prokliknout v interaktivním obsahu článku výše.

Tip první | Vyšplhejte na Mostek Pokutnic v Katedrále Marie Magdaleny

Taky rádi koukáte na historická centra měst z pořádné výšky? Ve Vratislavi máte vícero možností, kde tento zážitek zrealizovat, ale ten jednoznačně nejkrásnější pohled se vám naskytne z mostu spojujícího dvě věže Katedrály Marie Magdaleny, který se nazývá Mostek Pokutnic. Most je maličkatý a protože je dost populární, očekávejte, že na něm bude dost nacpáno. Nám se podařilo být na něm jako úplně první návštěvníci dne, díky čemuž jsme zde měli pár minut úplně o samotě, než se sem nahrnuli i další návštěvníci. Tento postup tak můžeme doporučit.

Na mostě se nachází také jedna soška s trpaslíky, která dodává celé scéně originální kouzlo. Můžete si zde také vytvořit krásnou katalogovou fotku s trpaslíky a výhledem na historické centrum na pozadí (která tvoří i úvodní fotku tohoto článku). Tento nádherný výhled dělá z Mostku Pokutnic jednu z nejpopulárnějších atrakcí ve Vratislavi.

K praktickým záležitostem:

  • Otevírací doba: od 10:00 do 19:00
  • Vstupné: 18 PLN/osoba (ale často se zvyšuje)
  • Počet schodů: 247 (bez možnosti výtahu)
  • Most se nachází 47 metrů nad zemí. Tato atrakce tak není vhodná pro ty, kteří mají strach z výšek.
Legenda

K trpaslicím na mostě se váže legenda. Zametající trpaslice je Tekla, což byla původně dívka, která měla být líná, nechtěla doma pomáhat a ani se nechtěla vdávat – zajímala ji jenom zábava a vlastní vzhled. Za to byla svým otcem prokleta, přičemž její prokletí spočívalo v tom, že byla unesená na dnešní Mostek Pokutnic a měla tam neustále zametat. Nakonec ji z jejího údělu osvobodila čarodějnice Martynka – druhá trpaslice na sošce. Most má tedy mladým lidem připomínat, že nemají být líní.

Tip druhý | Projděte se po Rynku

Rynek je srdcem Vratislavi. Jedná se o krásné náměstí, které tvoří několik velkých ulic a spojuje nejdůležitější historické budovy Vratislavi. Je druhým největší tržním náměstím v Polsku (po Krakově) a zároveň se zde nachází jedna z vůbec nejstarších radnic v Polsku. Naleznete zde celou řadu restaurací, obchůdků, a taky… trpaslíků. Jejich koncentrace na Rynku a v jeho okolí je skutečně výjimečně vysoká. Můžete je tedy využít jako extra motivaci k tomu, abyste si důkladně prošli Rynek i nádherné okolní uličky.

Tip třetí | Vyrazte hledat trpaslíky

Hledání trpaslíků je vážně unikátní a příjemná vratislavská aktivita. A věřte mi, dospělé umí nadchnout úplně stejně jako děti. Trpaslíků má být ve Vratislavi více než 700, přičemž nejvíce se jich nachází v centru a u různých historických či jinak důležitých budov. Hledejte však i v interiérech – jeden se třeba nachází na chodbě Vratislavské univerzity (viz níže). Nám se celkem povedlo za dva dny nalézt 107 trpaslíků, aniž bychom se nějak výrazně snažili.

Po trpaslících se můžete rozhlížet při vašich procházkách po městě, nicméně stejně tak si můžete jejich hledání vyčlenit jako samostatnou aktivitu. Vratislav umožňuje obojí. Pokud s sebou budete brát děti, zastavte se v turistickém infocentru Krasnal info, a kupte jim mapu a samolepky, díky kterým jim uděláte z hledání trpaslíků opravdový hon za poklady. Alternativou (spíše pro dospělé, protože to bez samolepek není taková zábava) je aplikace Wroclaw Dwarves Go, která funguje pouze pro Android a je zdarma.

Historie vratislavských trpaslíků

Kde se trpaslíci ve Vratislavi vzali? Původně byli symbolem boje proti sovětské okupaci Polska. V této době bylo těžké vytvořit symbol nebo heslo, které by nebylo okupační silou okamžitě zničeno, zamalováno a zneviditelněno. Proto odpůrci okupace přišli se symbolem trpaslíka. Pokud se na stěně objevil namalovaný trpaslík, nikdo neměl potřebu ho zamalovávat. Později se začaly využívat i převleky trpaslíků např. k účasti na shromáždění. Snaha o rozehnání takového shromáždění (průvod trpaslíků) totiž byla tak absurdní, že některé protesty takhle mohly proběhnout. Malé kovové sošky trpaslíků, které jsou ve Vratislavi dnes, se zde však objevují až od roku 2005, kdy se místní rozhodli tuto tradici oživit a navázat na ni.

Tip čtvrtý | Vyrazte do nejstarší části města: na Ostrov Tumski

Pokud toužíte vidět další nádhernou historickou část Vratislavi, vyrazte na Ostrov Tumski. Jedná se o ostrov plný nádherných zákoutí, katedrál, věží, parků a lamp. Poslední jmenované nezmiňuji náhodou. Jedna z místních zajímavostí je totiž lampář, který každý večer zažehává plynové lampy na tomto ostrově ručně. Nám se úplnou náhodou povedlo zahlédnout ho právě když jednu z lamp zapaloval, pokud však chcete mít jistotu, že se to povede i vám, nejlepší je u nějaké nerozsvícené lampy na ostrově Tumski okolo západu slunce počkat.

Procházka po ostrově je nádherným zážitek ve dne i na večer, kdy se světlo redukuje pouze na lampářem zapálené lampy, dodávající celému místu kouzelný nádech.

Tip pátý | Projděte se po mostu Tumski

Most Tumski spojuje ostrov Tumski a ostrov Piasek. Most Tumski je asociován s romantikou a dříve zde bylo dobrým zvykem zamilovaných párů uzamknout zámek a hodit klíč do Odry na znamení uzamčení své lásky. Dnes na obou stranách mostu stojí trpaslíci, kteří kolemjdoucí turisty upozorňují, že tuto tradici dodržovat nemají. Proč? Protože láska přece není o uzamčení do zámku. A taky protože desetitisíce kovových zámků most neúměrně zatěžují.

Most i tak zůstává dostatečně romantickým místem, neboť zde naleznete téměř vždy nějakého pouličního hudebníka s živou muzikou a zároveň si odtud můžete užít romantické výhledy na Odru a město.

Tip šestý | Odpočiňte si na ostrově Słodowa

Z ostrova Tumski můžete během pár minut přejít na ostrov Słodowa. Tento ostrov je jediným místem v centru Vratislavi, kde můžete pít alkohol na veřejnosti. Večer jsem ho nezažila, ale přes den je to příjemné, trochu hipsterské místo, kde můžete navštívit park, koupit si kávu nebo zmrzlinu v jedné z mnoha kaváren a usadit se na jedné z početných laviček, odkud budete mít výhled na krásný ostrov Tumski. Za procházku rozhodně stojí!

Tip sedmý | Pojeďte se po Odře na lodi

Pokud navštěvujete Vratislav v období od jara do podzimu, potom můžete vyrazit objevovat město i po vodě. Stačí vyrazit na projížďku lodí po řece Odře. Projížďku nabízí mnoho společností, přičemž z naší zkušenosti je nejlepší procházet se po ostrově Piasek (blízko mostu Tumski), kde se nachází několik mol, a nalézt si svoji projížďku přímo na místě.

Cena za 45 minut dlouhou plavbu je typicky okolo 60 PLN (15 EUR). Kapitán vás potom proveze po centrálních kanálech a zaveze vás i k mostu Grunwaldzki, který je označován za ten nejkrásnější ve Vratislavi (byť podle některých obsazuje až druhé místo za mostem Tumski).

Tip osmý | Navštivte unikátní prostory Vratislavské univerzity

Univerzity možná na většině míst nepatří k těm největším turistickým atrakcím, ale Vratislav je v tomto ohledu výjimkou. Přímo v univerzitě se totiž nachází několik zajímavých a krásných míst, která jsou turisty hojně vyhledávána. Na univerzitě naleznete totiž tzv. muzeum, které se skládá ze čtyřech částí:

  • Aula Leopoldina – velkolepá vyzdobená místnost, podobná spíše velice honosným kostelům než univerzitní místnosti. Jedná se o jeden ze symbolů Vratislavi. Místnost je totiž tak krásná, že ji naleznete v nejednom katalogu.
  • Oratorium Marianum – také velice krásná místnost, která sloužila jako taneční sál.
  • Matematická věž – jedná se o věž na univerzitě, na kterou můžete vystoupat a užít si krásný výhled na město. Oproti výše uvedenému Mostku Pokutnic je zde výrazně méně lidí a výrazně více místa, takže návštěva Matematické věže je skutečně příjemný zážitek (také je mnohem níže, takže pokud máte strach z výšek, mohli byste se zde cítit lépe než na Mostku Pokutnic). Není zde možná tak pěkný výhled na centrum, ale zase vidíte jasně na krásnou Odru.
  • Výstava.

Pro vstup si musíte koupit lístek, přičemž cena se odvíjí od toho, kolik atrakcí chcete navštívit – nejméně lze dvě. Ceník pro dospělé je aktuálně následující: 16 PLN za vstup do dvou atrakcí, 18 PLN za vstup do tří atrakcí a 20 PLN za vstup do všech čtyřech. Pro děti a studenty potom ceny začínají na 12 PLN za vstup do dvou atrakcí, 14 PLN za vstup do tří a 16 PLN za vstup do všech. Pro vstup do všech čtyřech atrakcí existuje také zvýhodněné rodinné vstupné 40 PLN, které platí pro dva dospělé a dvě děti.

Otevírací doba univerzity je následující: od října do dubna je univerzita otevřena od 10 do 16 hodin. Od května do září je ve všední dny otevřená od 10 do 17 hodin, o víkendu od 10 do 18 hodin. Po celý rok je univerzita zavřená ve středy.

Tip devátý | Ochutnejte polské pirohy

Návštěva Polska by snad ani nebyla úplná, pokud bychom vynechali poklad polské kuchyně – konkrétně pirohy. V centru najdete typicky několik předražených turistických restaurací, které na tradiční polskou kuchyni lákají, ovšem pokud se chcete skvěle najíst za dobrou cenu, vyrazte k Vratislavské univerzitě, jenom pár minut chůze od Rynku. V blízkosti univerzity se nachází vegetariánská restaurace s názvem Pod przykrywką, kde si můžete dát výborné pirohy, ale i další polské či východoevropské speciality (mimo jiné zde mají výborný ukrajinský borčš). Restauraci naleznete uloženou i v mapce Vratislavi z Deníku cestovatelky.

Tip desátý | Projděte se v botanické zahradě

Botanická zahrada je krásná oáza klidu na ostrově Tumski. Můžete se zde procházet mezi stovkami druhů rostlin, přičemž chvílemi na pozadí uvidíte kouzelné věže ostrova Tumski. My jsme botanickou zahradu navštívili na podzim, kdy hrála všemi barvami a musím říci, že jsme si opravdu nemohli vybrat lepší dobu.

Dávejte však pozor, protože botanická zahrada není otevřena po celý rok. Můžete ji navštívit pouze od dubna do října, během období od listopadu do března je bohužel zavřená. Její otevírací doba se liší v závislosti na konkrétním období, nicméně otevírá vždy v 9 hodin a zavírá v 17, 18 nebo 19 hodin (podrobnosti naleznete na webové stránce, kde si můžete i koupit lístky předem – není to však třeba, lze tak učinit i na pokladně).

Vstupné stojí 30 PLN, zvýhodněné potom 20 PLN. Existují i rodinné či vícevstupové varianty, přičemž podrobnosti můžete nalézt zde.

Praktické tipy pro cestu do Vratislavi

Vratislav je od českých hranic nedaleko, s polskými sousedy si dobře rozumíme a nemusíme se tak na naši cestu nijak zásadně připravovat. Pro ulehčení toho, co je však nutné naplánovat, jsem vám však níže sepsala nějaké tipy k dopravě, ubytování a dopravě po městě.

Cesta do Vratislavi

Pokud nevyrážíte autem, využijte pro cestu do Vratislavi vlak nebo autobus, v závislosti na tom, kde vaše cesta začíná.

Z Prahy se nejvíce vyplatí jet autobusem, konkrétně Flixbusem, který obě města přímo spojuje několikrát denně. Cesta trvá okolo pěti hodin, přičemž jednosměrná jízdenka začíná na zhruba 650 Kč. Pokud vyrážíte z Ostravy, máte na výběr mezi autobusem (taktéž Flixbus) a vlakem. Časově vychází lépe vlak (cesta trvá pod tři hodiny), a pokud kupujete dostatečně dopředu, tak se vyplatí i cenově (okolo 250 Kč). Flixbus však není o moc dražší ani delší, takže lze bez problému využít i tuto variantu. S Flixbusem se potom dá do Vratislavi dostat pohodlně a přímo také z Brna, za cenu od 400 Kč a za dobu zhruba pěti hodin.

Ubytování ve Vratislavi

Pokud přijíždíte do Vratislavi vlakem nebo autobusem, vyplatí se vám ubytovat se v oblasti mezi nádražím a centrem. Z tohoto pohledu můžeme jenom doporučit Apartamenty Centrum, což je pěkný hotel za velice dobré ceny s ideální polohou pro ty, kteří chtějí zůstat nablízku centru, ale zároveň mít klid.

Pohybování se po Vratislavi

Pokud nebudete bydlet daleko od centra nebo se nebudete chtít vydávat k atrakcím mimo hlavní části města, můžete se po městě bez problémů pohybovat pěšky. Všude je to blízko a chození pěšky vám navíc pomůže maximalizovat počet trpaslíků, které po cestě najdete. Kromě toho je Vratislav prostě nádherná a vedle spousty trpaslíků můžete po cestě neočekávaně narazit i na různá nádherná místa.

Pokud se potřebujete rychleji přesunout na střední vzdálenosti, můžete využít kolo. Ve Vratislavi funguje aplikace nextbike s tím, že při registraci si musíte dobít kredit 10 PLN. Z toho následně můžete vaše cesty platit. Prvních 20 minut je vždy zadarmo (můžete si kola půjčovat i opakovaně během jednoho dne). Od 20 do 60 minut potom platíte 3 PLN a za každou další hodinu 6 PLN. Jedná se tak o velice levný způsob dopravy – myslete však na to, že kvalita kol tomu odpovídá, a nepředstavujte si žádné moderní stroje. Více informací o půjčování kol ve Vratislavi najdete na této stránce.

No a pokud by obě výše uvedené varianty selhaly, naskočte na městskou hromadnou dopravu. Ta se skládá z autobusů a tramvají. Lístky můžete koupit buď na zastávkách, anebo přímo ve vozech.

Wroclaw Tourist Card

Pokud plánujete navštívit vícero placených turistických atrakcí, může se vám vyplatit zakoupení Wroclaw Tourist Card, která vám umožní do některých atrakcí vstup zdarma, do jiných vám poskytne slevu, a k tomu navíc budete mít hromadnou dopravu po Vratislavi po celou dobu zdarma. Vedle toho máte slevy i na některé další služby – např. taxíky, hotely, restaurace nebo třeba i na suvenýry. Kartu si můžete koupit buď na 48, nebo na 72 hodin. Lze zakoupit v turistických infocentrech na Rynku, na nádraží, na letišti a v zoo. Podrobnější informace o kartě naleznete zde.

Shrnutí | Víkend ve Vratislavi

Vratislav je přenádherné historické město se spoustou zajímavých atrakcí, včetně takových unikátností, jako jsou stovky malých trpaslíků. Pokud sem vyrazíte na víkend, nenechejte si ujít tyto aktivity:

  • Vyšplhejte na Mostek Pokutnic
  • Projděte se po Rynku
  • Vyrazte hledat trpaslíky
  • Objevte ostrov Tumski
  • Projděte se po mostu Tumski
  • Odpočiňte si na ostrově Słodowa
  • Projeďte se po Odře
  • Navštivte Vratislavskou univerzitu
  • Dejte si pirohy
  • Projděte se v botanické zahradě

Z praktických tipů myslete na následující:

  • Do Vratislavi se dá z Prahy, Ostravy i Brna dostat přímo Flixbusem. Z Ostravy navíc můžete využít i vlak.
  • Skvělým místem pro ubytování jsou Apartamenty Centrum.
  • Po městě se můžete bez problémů pohybovat pěšky. Pokud by to nestačilo, můžete si půjčit kolo přes nextbike anebo naskočit do místních autobusů a tramvají.
  • Zvažte, zda by se vám finančně nevyplatila Wroclaw Tourist Card.

Pro mně osobně byla návštěva Vratislavi úžasným zážitkem a mohu tento klenot nacházející se nedaleko českých hranic vřele doporučit!

Nechcete přijít o další články? Sledujte Deník cestovatelky na Instagramu nebo na Facebooku.

Close
Close

Deník cestovatelky

Objevování světa odpovědně & s láskou k přírodě

Traveling—it leaves you speechless, then turns you into a storyteller.
Close