Co podniknout v Helsinkách zadarmo?

Helsinky, hlavní město Finska, patří k jedněm z dražších destinací. Mají však přece jenom jednu výhodu: co nemůžete ušetřit na jídle a ubytování, můžete ušetřit na aktivitách! Helsinky totiž nabízejí širokou škálu zážitků, které jsou pro všechny zcela zdarma.

V tomto článku jsem vám sepsala ty nejlepší aktivity, které můžete v Helsinkách podniknout úplně zdarma. Než se na ně podíváme, uložte si jejich seznam do svých Google map, ať ho máte při výletu do Helsinek pěkně po ruce!


Mapa z Deníku cestovatelky

Abyste měli návštěvu Helsinek co nejjednodušší, sestavila jsem vám mapu s místy, která zmiňuji v tomto článku. V mapě najdete přehledně zaznačená všechna místa, která níže doporučuji, a to včetně základních informací o jejich návštěvě.


Praktické tipy pro návštěvu Helsinek

Než se podíváme na samotné aktivity, předám vám praktické informace, která se vám budou k návštěvě Helsinek hodit.

Jak se do Helsinek dostat

Do Helsinek se lze dostat vzduchem i po zemi. Cesta po zemi je však zpravidla spojená s cestou trajektem. Pojďme se na obě možnosti podívat.

Helsinky letecky

Letět do Helsinek je jednoznačně nejrychlejší a nejpohodlnější možnost. Ceny letenek jsou také velmi dobré, a proto bude letecká doprava zpravidla i nejlevnější možností.

Standardní ceny za zpáteční letenky z Prahy do Helsinek se pohybují okolo 3-5 tisíc korun. Přímé lety provozuje na této trase finská aerolinka Finnair, dále se dá letět např. s Air Baltic s přestupem v Rize, s KLM s přestupem v Nizozemí nebo s nízkonákladovou společností Norwegian s přestupem ve Stockholmu. Obecný návod na nákup těch nejlevnějších letenek jsem vám sepsala do tohoto článku.


Tři zaručené tipy, díky kterým koupíte vždy tu nejlevnější letenku

Z letiště v Helsinkách se lze velice snadno, pohodlně a levně dostat do centra Helsinek místním vlakem. Vlak je součástí městské hromadné dopravy a vám tak stačí koupit si lístek na ni (se zónami A, B a C) a můžete jet. Lístek můžete potom použít i na dopravu v rámci Helsinek, včetně některých trajektových linek. Na letišti je cesta na vlak dobře značená. Jakmile nasednete, zhruba za 30 minut budete na helsinském hlavním nádraží.

Lístky na MHD si můžete koupit buď přímo na letišti (na nástupišti najdete automaty s přehlednými a jednoduchými návody pro postup), anebo v aplikaci HSL.

Alternativou jsou autobusy, které jsou také součástí místní MHD, a případně taxíky. Taxíky jsou ovšem ve Finsku poměrně dost regulované a tím pádem počítejte s opravdu vysokými cenami.

Helsinky po souši

Do Helsinek se lze dostat i po zemi, a to buď vlastním autem nebo autobusem, případně kombinací vlaku a autobusu (např. vlakem do Polska, v Polsku přestoupit na autobus).

Pokud vyrazíte autobusem, počítejte s několika přestupy, cestou delší než 24 hodin a cenou pravděpodobně převyšující cenu letenky. V takovém případě lze zvolit např. Flixbus, který díky bohaté síti tras po Evropě nabízí hned několik možností, jak do Helsinek docestovat (přestupy v Německu, v Polsku aj.).

Ubytování v Helsinkách

Helsinky bohužel patří k dražším destinacím, a to se projeví také na ceně ubytování. Dobře hodnocené hostely blízko centra zde vycházejí na cenu okolo 500-1000,- Kč na osobu a noc. Pokud však jedete ve dvou, tak se vám už poměrně vyplatí hotel s vlastní koupelnou, protože hezké a dobře hodnocené hotely se dají najít od zhruba 2000,- Kč.

Mě osobně zaujal hotel Citybox Helsinky, který nabízí pokoje pro dva zhruba od 2000 korun, nachází se blízko centra a má vynikající hodnocení. Dobře hodnocené ubytování hostelové typu nabízí potom např. Eurohostel, kde přespíte v malých sdílených pokojích (pro 2-3 lidi) za cenu od necelých 700 korun. Za cenu o zhruba dvě stovky vyšší získáte i snídani.

Další užitečné informace o Helsinkách

Ve Finsku se platí eurem. V Helsinkách všude úplně bez problému zaplatíte kartou.

Ve Finsku je oficiálním jazykem finština a švédština. Zatímco švédština vám může trochu připomínat němčinu, kterou se spousta z nás učila ve škole, finština je jeden nejtěžších a nejunikátnějších jazyků na světě. Výhoda je, že v Helsinkách se prakticky s každým domluvíte anglicky.

Nejteplejším měsícem v Helsinkách je červenec, kdy se teploty pohybují v průměru okolo 17 stupňů. Naopak nejchladnější je únor, kdy se připravte na teploty v průměru okolo -5 stupňů. Ať už tedy do Helsinek jedete kdykoliv, myslete na to, že tam je každopádně výrazně chladněji než u nás. Kromě toho se Helsinky nacházejí přímo u moře, které přispívá k větrnému počasí a vyšší vlhkosti vzduchu, což obojí pocitovou teplotu ještě snižuje.

Vzhledem k tomu, že jsou Helsinky mnohem blíže polárnímu kruhu než Česko, zde v létě počítejte s mnohem pozdějším západem a dřívějším východem slunce, tedy se spoustou světla i v noci. V zimě potom naopak počítejte s naprostým minimem denního světla.

Aktivity zadarmo v Helsinkách

A nyní už k samostatnému jádru tohoto článku! Pojďme se podívat, co na vás v Helsinkách čeká za jedinečné zážitky a ukázat si, že za ně opravdu nemusíte zaplatit vůbec nic.

Tip první: Prohlídka centra s průvodcem

Koncept Free city walking tours je můj oblíbený způsob objevování měst! Různé organizace v různých koutech světa (převážně městech) nabízejí možnost využít služby místního průvodce a vyrazit na prohlídku města úplně zadarmo. Na konci můžete dát průvodci volitelné dýško, je však zcela na vás, zda to uděláte a v jaké výši.

Tyto prohlídky mají celou řadu výhod. Na prvním místě bych zmínila to, že myšlenka toho, že zaplatíte pouze tolik, kolik sami uznáte za vhodné, je úžasná z hlediska inkluzivity i vztahů ve společnosti a důvěry mezi lidmi. Pokud nemáte moc peněz, tak prostě zaplatíte málo nebo vůbec nic. Pokud naopak peníze máte, zaplatíte tolik, kolik si podle vás průvodce zaslouží. Na tuto službu tak není přilepená žádná cenovka a je pouze na vás, jak hluboko do kapsy si sáhnete. Nikdo vás každopádně soudit nebude. Z mé zkušenosti vím, že pokud lidi mají platit dobrovolný příspěvek, tak jim nevadí zaplatit i větší částky, a to dokonce částky, které by nebyli ochotní zaplatit, pokud by si cenu stanovili průvodci předem. Nemusíte se tak bát, že by průvodci neměli dost velkou odměnu za svoji práci, takže se opravdu nebojte vyrazit i pokud víte, že nebudete chtít nebo moci dýško za prohlídku zaplatit.

Pro vás je další výhodou velká flexibilita (zpravidla stačí prohlídku rezervovat na poslední chvíli, a případně nijak zvlášť nevadí, pokud nedorazíte), a zároveň jistota toho, že prohlídka bude kvalitní. Průvodci nemají nic jisté, a proto se snaží zprostředkovat vám co nejlepší zážitek, abyste jim rádi dýško dali.

V Helsinkách můžete využít služeb společnosti Free Tour Helsinki. Na jejich stránkách si zarezervujete svoje místo na konkrétní den a čas a potom už pouze dorazíte na smluvené místo a užijete si hezkou prohlídku městem i s historickým výkladem. Já sama jsem prohlídku od této společnosti absolvovala a byla jsem opravdu spokojená. Kromě spousty velice zajímavých historických informací jsme se dozvěděli také spoustu tipů na další aktivity v Helsinkách.

Tip druhý: Výlet trajektem na pevnost

Máte volný půlden a jízdenku na MHD? Vyrazte do mořské pevnosti Suomenlinna! Ta se nachází na nedalekém ostrovu, který je z helsinského přístavu vidět – trajektem se sem dostanete asi za 15 minut. Na ostrově si můžete prohlédnout několik kilometrů zdí této pevnosti, děla, tunely i krásnou přírodu.

Trajekt jezdí každých 20 minut, kromě noci, kdy jezdí zhruba jednou za hodinu. Pokud se rozhodnete na tento krásný výlet v rámci vašeho výletu do Helsinek vyrazit, moc vám doporučuji tohoto oficiálního online průvodce. V něm se dozvíte podrobnosti o dopravě, naleznete zde mapu pevnosti s vyznačenými restauracemi, obchody, muzei i dalšími atrakcemi na ostrově, ale také upozornění na nebezpečná místa.

Tip třetí: Vyrazte do sauny

Finové jsou proslulí svojí kulturou saunování. Ani Helsinkám se tato tradice nevyhnula. Pokud vás zážitek z tradiční finské sauny láká, i pro vás mám jeden skvělý tip.

Vyrazte do Sompasauna! Jedná se o veřejnou saunu, otevřenou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Připravte se však na opravdu autentický zážitek, a nikoliv na turistickou atrakci. Sauna je financovaná z dobrovolných příspěvků a je provozovaná těmi, kdo ji používají. Pokud sem tedy dorazíte, chovejte se tak, jako by sauna byla vaše: udržujte čistotu, pomozte s rozděláním ohně nebo naštípáním dřeva. Nemusíte se však bát – pokud se saunou nemáte žádné zkušenosti a dřevo zrovna taky naštípat neumíte, buďte prostě jenom ohelduplní. Sauna nemá žádné zaměstnance, ale místní vám rádi se vším pomohou.

Sauna se nachází hned vedle Baltského moře, do kterého můžete skočit pro ochlazení. Nejsou zde však žádné sprchy a pokud si budete chtít nechat něco ve skříňkách, musíte si přinést vlastní zámek. Více informací o sauně naleznete na jejích oficiálních stránkách zde.

Tip čtvrtý: Projeďte se na kajaku

Tohle může znít jako jedna z těch věcí, které jsou až podezřele dobré na to, aby mohly být pravda, ale v Helsinkách můžete opravdu vyrazit zadarmo i na kajaky. Půjčení kajaků zpravidla nepatří k těm úplně nejlevnějším aktivitám, které na dovolené můžete podniknout, ale v Helsinkách tomu tak není.

Organizace GreenKayak totiž nabízí možnost půjčení kajaku ve vymezené časy a data zcela zdarma výměnou za to, že při svém dobrodružství budete sbírat odpadky, na které po cestě narazíte. Myšlenka celého projektu tak spočívá ve spojení skvělého zážitku pro turistu s užitečnou činností pro místní prostředí. Všichni z toho benefitují. Právě proto se mi myšlenka tohoto projektu opravdu moc líbí a využiji tak této příležitosti k tomu, abych vás upozornila na to, že tato organizace funguje i v dalších státech: Švědsko, Dánsko, Německo, Norsko a Japonsko.


Co podniknout ve Stockholmu zadarmo?

Kajak si předem zarezervujete na jejich stránkách. V příslušný den a čas dorazíte na uvedené místo, kde už bude kajak nachystaný. Nepočítejte s tím, že by vám s kajakem někdo pomohl – musíte si poradit sami. I vzhledem k tomu je tato aktivita vhodná spíše pro ty, kteří již nějakou zkušenost s kajaky mají, a zároveň je vhodné vyrazit ve dvou. Půjčují totiž double-kajaky, které jsou pro jednoho poměrně velké.

Tip pátý: Navštivte dva nejznámější chrámy v Helsinkách

V Helsinkách sice nenajdete velké a známé památky, pro které by se sem sjížděli turisté z celého světa, ale to neznamená, že zde nenajdete žádné velkolepé a nádherné budovy. Pokud po nich toužíte, pak byste neměli vynechat zejména Helsinskou katedrálu a dále tzv. Uspenski katedrálu. První jmenovaná má bohužel nově zpoplatněný vstup, ale stále si ji můžete obejít zvenku a navšívit přilehlé Senátní náměstí se sochou Alexandra II.

Druhá jmenovaná stále umožňuje vstoupit zdarma a pokochat se typickým pravoslavným interiérem.

Tip šestý: Vyrazte do knihovny nebo do muzea

Zadarmo se v Helsinkách můžete podívat do Městského muzea Helsinky. V něm najdete několik expozicí, přičemž vstup máte standardně zdarma. Můžete však muzeu nějaké peníze darovat anebo si třeba na jejich webových stránkách zarezervovat komentovanou prohlídku (komentované prohlídky můžete absolvovat za poplatek i zdarma, jejich data a časy naleznete opět na webových stránkách).

A pokud si toužíte na chvíli odpočinout, číst si nebo třeba najít místo pro práci, potom zamiřte do Oodi, helsinské moderní knihovny. Oodi má být místem pro setkávání, pro odpočinek, pro různé akce a pro naplnění dalších přání lidí. Prostě veřejně přístupné, pohodlné místo. Najdete zde i toalety zdarma, což se může hodit.

Trochu tradičnější knihovnou v nádherné historické budově je potom Národní knihovna, kam opět platí vstup zcela zdarma.

Tip sedmý: Vyrazte na koncert

Musiikkitalo je koncertní hala v samotném centru Helsinek. Sice zde je většina koncertů placená, ale pokud budete mít štěstí, bude se v době vaší návštěvy odehrávat zrovna koncert zdarma. Program a lístky najdete na této stránce.

Shrnutí: Helsinky aktivně zadarmo

Helsinky sice nevynikají velkými a nádhernými památkami, jako známe třeba z Paříže, Říma nebo naší Prahy, a ani nemají nijak zvlášť hezké historické centrum, ale to rozhodně neznamená, že se zde budete nudit. Helsinky nabízejí spoustu možností aktivit, a to dokonce i pokud se bavíme pouze o aktivitách, které lze podniknout úplně zdarma.

Nabídkou těchto aktivit v Helsinkách jsem sama ohromená, protože si z nich snadno poskládáte vícedenní rozmanitý itinerář pro vaši návštěvu, a máte prakticky jisté, že budete nadšeni. Ještě jednou připomínám, že jsem pro vás vytvořila mapu, kterou si můžete jednoduše uložit do svého profilu v Google maps. Díky tomu bude vaše návštěva Helsinek zcela bez starostí!

A pokud hledáte další města, která byste mohli společně s Helsinkami navštívit, zkuste Stockholm. Jedná se o nádherné, a od Helsinek diametrálně odlišné místo, kde však můžete také zažít neuvěřitelné věci zcela zdarma. O tom jsem vám sepsala článek s názvem Co podniknout ve Stockholmu zadarmo.

Nechcete, aby vám příští článek utekl? Sledujte Deník cestovatelky na Instagramu nebo na Facebooku.

Close
Close

Deník cestovatelky

Objevování světa odpovědně & s láskou k přírodě

Traveling—it leaves you speechless, then turns you into a storyteller.
Close