Norimberku se občas s nadsázkou v tuzemsku říká „bavorské Brno“. Více než půlmilionové město, tvořící aglomeraci se sousedním stotisícovým Fürthem, totiž leží na severu největší německé spolkové země a hned po Mnichovu – který svou velikostí mimochodem zase připomíná Prahu – je druhým největším bavorským městem, a českým turistům tak může druhé největší tuzemské město v lecčems implikovat. A českých turistů tu bývá celoročně hodně – do tohoto nádherného německého historického města se dostanete z Prahy za méně než čtyři hodiny, a představuje tak ideální program na víkendy. Za víkend zde stihnete navštívit důležitá místa světové historie a nádherné historické centrum, a to s komorní atmosférou, vzdálené té v turisty přecpané Praze.
V tomto článku vám poskytnu veškeré praktické informace, které k návštěvě Norimberku potřebujete vědět, a doplním je o moje osobní tipy co vidět, co podniknout, kde se najíst a kde přespat.
Mapa od Deníku cestovatelky
Abyste měli návštěvu Norimberku co nejjednodušší, sestavila jsem vám mapu s místy, která zmiňuji v tomto článku. V mapě najdete přehledně zaznačená všechna místa, která níže doporučuji.
Jak se do Norimberku dostat
Do Norimberku se lze z Prahy dostat autobusem i vlakem. Kromě toho můžete vyrazit samozřejmě i autem.
Autobusem
Nejlepší možností z hlediska pohodlí, ceny i rychlosti je jednoznačně autobus. Např. Flixbus odjíždí z Prahy několikrát do dne, přičemž pokud kupujete s předstihem alespoň měsíc dopředu, nebudete mít většinou problém sehnat lístky okolo 500 korun za jednu cestu. Doba trvání cesty je okolo čtyř hodin.
V současné době však na hranicích s Německem probíhají namátkové kontroly ze strany německých policistů, kteří si často vybírají právě autobusy (autem máte mnohem vyšší šanci se jim vyhnout). Kvůli prohlídkám potom počítejte se zpožděním, a to nezřídka až hodinovým. Vedle toho si dávejte pozor na to, abyste si nezapomněli cestovní doklad (občanku nebo pas), který policisté kontrolují primárně, ale pamatujte i na to, co převážíte. V našem případě němečtí spolkoví policisté kontrolovali asi polovině lidí i batohy a ptali se jich, co převážejí. V tomto kontextu je asi vhodné připomenout, že některé věci, které jsou v Česku zcela legální, jsou v Německu naopak zakázané. Jedná se například o pepřové spreje.
Vlakem
Vlak je v tomto případě oproti cestám z Prahy do Mnichova nebo do Berlína horší možnost. Prvním problémem je absence přímého spojení z Prahy, což pro vás tedy znamená nutnost alespoň jednou přestoupit. Lze přestoupit např. ve Schwandorfu nebo i v Lipsku: část cesty tak pojedete s Českými drahami, po přestupu v Německu s Deutsche Bahn. Počítejte však s cestou dlouhou alespoň 5 hodin a cenou lístku minimálně okolo 2000 korun. Vlak tak vychází po všech stránkách hůř než autobus.
Autem
Do Norimberku se z Prahy snadno dostanete i autem, a to nepřerušeně po dálnici – za Prahou najedete na dálnici D5 přes Plzeň na hraniční přechod Rozvadov, kde se z autostrády stane německá dálnice A6. Počítat je třeba s alespoň minimálním zdržením krátce po přejetí hranic, kde je dálnice uzavřena a svedena na odpočívadlo, kde policisté mezi pomalu projíždějícími auty vytipují vozidla ke kontrole. Ve velké většině případů však z naší zkušenosti kontrolují především autobusy. Po A6 se jede dlouho stále rovně až k Norimberku, tudíž zapnout navigaci vám postačí až u sjezdu těsně před městem.
Přečtěte si praktické tipy, jak zůstat na cestách v bezpečí
Praktické informace pro pobyt v Norimberku
Co vše budete během Norimberku potřebovat? Určitě se vám bude hodit jízdenka na MHD, mít se kde najíst a pokud si svůj výlet nenaplánujete jako jednodenní dobrodružství, tak i mít kde přespat. Pojďme se na jednotlivé kategorie podívat.
MHD
Lístky na MHD si můžete koupit na stránkách VGN, tedy místního městského dopravního podniku, případně ve stejnojmenné aplikaci. V Norimberku a sousedním Fürthu naleznete dobrý systém městské hromadné dopravy, který zahrnuje dokonce i metro o třech linkách, mimochodem jediné plně automatizované v celém Německu, dále slušný páteřní systém tramvajové dopravy doplněný autobusy. MHD je v Norimberku spolehlivá srovnatelně s Prahou a většinou českých velkých měst, především v letních měsících však doporučujeme dávat pozor na výluky a ne vždy intuitivně organizovanou náhradní dopravu – zvláště na zastávkách mimo turistické centrum o nich z mé zkušenosti bývají informace pouze v němčině.
Pokud budete cestovat více, vyplatí se koupit si jízdenku na celý den či víkend a neomezovat se v tom, jak moc ji budete používat. Taková jízdenka vás vyjde v jednom člověku na necelých 10 EUR. Pokud byste potřebovali pouze jednu jízdu, pak si budete kupovat jednorázovou jízdenku, která vás vyjde na 3,25 EUR. No a pokud se budete pohybovat pouze v centru, pak žádnou jízdenku nepotřebujete, protože všude dojdete pohodlně pěšky.
Jídlo
Měla jsem radost, když jsem zjistila, že v Norimberku se bez větších problémů najíte za podobné ceny jako v Praze. Klasický oběd nebo večeři v běžné restauraci si koupíte bez problému za cenu okolo 10 EUR. Osobně bych vám chtěla doporučit Café & Bar Central Nürnberg: namixujete si zde vlastní misku s rýží či salátem, zeleninou, proteinem a dresingem za cenu 11 EUR, přičemž máte i vegetariánské varianty. Místo je navíc moc příjemné, i se zahrádkou v klidné ulici, ačkoliv v bezprostřední blízkosti hlavní tepny v centru města.
Ubytování
V dobře hodnocených hotelích s vlastní koupelnou se můžete v Norimberku vyspat za cenu od zhruba 1200 korun na noc pro dva lidi. Pokud hledáte pohodlné, čisté a hezké místo s novým vybavením, kde se vyspat, potom je dobrá varianta B&B Hotels. Tato společnost má v Norimberku čtyři hotely v různých lokalitách, přičemž jejich ceny se pohybují od 1000 do 2000 korun za noc, pokud jedete v jednom nebo ve dvou.
NürnbergCard
Norimberk má svoji NürnbergCard, která vám může jakožto turistovi ušetřit spoustu peněz. Pro dospělého stojí 33 EUR, pro děti od 6 do 11 let 11 EUR, pro mladší je zadarmo. Karta platí 48 hodin a v ceně zahrnuje veškerou městskou hromadnou dopravou, vstupy do těch nejpopulárnějších muzeí a atrakcí v Norimberku a 50 % slevu na některé další atrakce.
Zadarmo se s NürnbergCard můžete podívat do Muzea norimberských procesů, zoologické zahrady, norimberského hradu, a dále do spousty dalších muzeí a památek, přičemž jejich kompletní seznam naleznete zde. Pokud máte v plánu vícero z těchto atrakcí navštívit, tak vám NürnbergCard může ušetřit opravdu spoustu peněz.
Co podniknout zadarmo ve Washingtonu, D.C.?
Tipy na aktivity v Norimberku
Pojďme se teď podívat na to hlavní: co tedy v Norimberku můžete podniknout?
Níže jsem vám sepsala tipy na aktivity, které jsem sama absolvovala, případně bych podnikla, pokud bych měla více času. Norimberk má nádherné historické centrum a zároveň oplývá opravdu zajímavou historií, a to zejména co se týče dějin 20. století.
Historické centrum
Historická centra evropských měst jsou obvykle povznášející v tom, že se můžete prostě jenom tak toulat bez konkrétního plánu, a i tak máte jistotu, že narazíte na nádherná místa – možná s větší pravděpodobností, než kdybyste se úzkostlivě drželi hlavních turistických tras. Pokud byste však chtěli vědět, kam své toulání směřovat, tak svá oblíbená místa jsem vám sepsala níže.
A než se pustíte do čtení, mám pro vás malý spoiler: s výjimkou vstupu do vnitřních prostor Norimberského hradu jsou všechny níže zmíněné aktivity úplně zadarmo. Můžete je tak navštívit i pokud cestujete low-cost nebo s malým rozpočtem.
Museumbrücke: Most s oblíbeným výhledem
Fotky z tohoto mostu jsou tak trochu ikonou Norimberku, a není divu: výhled je zde opravdu nádherný. Tak si ho nenechte ujít.
Norimberský hrad
Procházka po hradbách středověkého hradu, obklopeném spoustou zeleně, je jedna z mých oblíbených vzpomínek na návštěvu Norimberku. Návštěva hradeb je úplně zdarma. Můžete si projít hrad kolem dokola, využít několik nádherných výhledů na Norimberk z různých úhlů, odpočinout si na lavičkách pod stromy v zámeckých zahradách a užívat si nádheru, kterou jste obklopeni.
Pokud byste rádi viděli hrad i zevnitř, můžete si vybrat z hned několika možností vstupného. Ceny se pohybují od 4 do 14 EUR za standardní vstupné podle toho, co byste chtěli vidět. Podrobnosti naleznete na oficiálních stránkách Norimberského hradu. Kromě toho můžete využít výše zmíněnou NürnbergCard, se kterou můžete hrad navštívit zdarma.
Kostel svatého Sebalda
Jste připraveni na velkolepost? Nahlédněte do Kostela svatého Sebalda! Tato stavba je obrovská a dechberoucí, a proto vás nadchne i pokud nejste zrovna nadšenci do architektury nebo duchovna. Vstup dovnitř máte zcela zdarma.
Fleischbrücke
Chcete více krásných výhledů na budovy zrcadlící se ve vodě? Vyrazte se projít po Fleischbrücke, kde se můžete touto nádherou pokochat.
Ulička lidských práv
Norimberk má specifickou historii, jak se dozvíte ještě také dále v tomto článku. Najdete zde místa, kde se konaly sjezdy Nacistické strany Německa (NSDAP) a kde Adolf Hitler pronášel své projevy, stejně jako soudní síně, kde se odehrávaly soudy s odpůrci nacismu. Ve snaze ukázat obrat od této historie zde v roce 1993 vzniklo umělecké dílo s názvem „Cesta lidských práv“ nebo také „Ulička lidských práv“.
Jedná se o ulici s 27 pilíři po stranách, přičemž na každém z těchto pilířů naleznete citaci jednoho článku Všeobecné deklarace lidských práv – dokumentu mezinárodního práva, který stanoví základy ochrany lidských práv po celém světě.
Hlavní náměstí
Uprostřed hlavního norimberského náměstí se nachází tzv. Nádherná fontána, která na mě osobně působila spíše kýčovitě. Další věc, která vás určitě zaujme, je velkolepý gotický kostel po straně náměstí. Jedná se o tzv. Ženský kostel. Vstup do tohoto kostela je opět zdarma.
Historicky významnná místa
Pojďme se přesunout z centra zase dál. V této kapitole vám doporučím dvě místa spojená s nehezkou historií Německa v 20. století.
Muzeum norimberských procesů
Toto muzeum (nebo také památník) se nachází v budově, kde se odehrávaly norimberské procesy. Můžete si zde prohlédnout soudní síň, kde se vše dělo, a dále pokračovat na interaktivní výstavu. Ta vás provede norimberskými procesy od začátku do konce – dozvíte se o nich vše od druhé světové války až po jejich význam v mezinárodním právu dodnes.
Na začátku dostanete elektronické malé zařízení, na kterém si můžete sami navolit, co vše si chcete poslechnout. Můžete si tak výstavu projít vlastním tempem a pustit si pouze to, co vás skutečně zajímá. Bohužel tu nemají audio v českém jazyce, ale krom němčiny nabízejí také angličtinu. Nedostatkem je, že pro ty, kdo neumí slušně anglicky nebo německy, toho v muzeu krom samotné slavní soudní síně nebude příliš k vidění.
Vstup stojí 7,50 EUR.
Co znamená pojem „Norimberské procesy“?
Norimberské procesy byly soudní procesy s významnými nacistickými osobnostmi, které se odehrály bezprostředně po druhé světové válce. Procesy se původně měly odehrávat v Berlíně, ale pro jejich rychlejší zorganizování se s nimi začalo v Norimberku. A nakonec zde zůstaly.
Norimberské procesy hrají dodnes významnou roli v mezinárodním právu a mezinárodní politice, protože během norimberských procesů byli poprvé v historii souzeni přední představitelé suverénního státu. Díky norimberským tribunálům vznikl precedent pro další mezinárodní trestní soudy, a to včetně Mezinárodního trestního tribunálu. Ten je dnes jediným stálým mezinárodním soudem, před kterým se soudí zločiny podle mezinárodního práva, a má na mezinárodním poli velkou autoritu. Mohli jsme o něm v poslední době slyšet například v souvislosti s vydáním zatykače na Vladimira Putina kvůli unášení ukrajinských dětí, případně v souvislosti s vydáním zatykače na přední představitele Hamásu a Izraele.
Co podniknout zadarmo ve Stockholmu?
Zeppelin Tribune
Zaujalo vás Muzeum norimberských procesů? Pokračovat v temném turné můžete na Zeppelin Tribune, kam se dostanete zadarmo a obvykle tu navíc potkáte minimum lidí – i proto, že je místo trochu z ruky, a z centra se sem jede MHD s několika přestupy. V okolí této věkovité a zarostlé tribuny se v minulosti odehrávaly sjezdy NSDAP a na stupínku uprostřed stával a hovoříval sám Adolf Hitler. Na Tribuně se původně nacházely velké hákové kříže, ty však byly spojeneckou armádou po dobytí Německa rychle odstřeleny, stejně jako některé další části, které byly kvůli svému specifickému architektonickému stylu spojeny s Hitlerovým dvorním architektem. V posledních letech tribuna chátrala jakožto místo, na které je lepší zapomenout. Nedávno však bylo rozhodnuto, že se z ní stane další připomínkové místo a památník.
Bonus pro milovníky zvířat: zoo
Máme za sebou čerpání atmosféry historického centra, dozvěděli jsme se spoustu nových informací o druhé světové válce… Co teď? Mně osobně přišlo jako dobrý nápad jít se podívat na pár roztomiloušů do místní zoo a vám to doporučuji také. Najdete zde mimo jiné také druhy, které v žádné české zoo nejsou, třeba kapustňáky nebo delfíny. Právě moderní soustava „vodních“ expozic nedaleko vstupu je hlavním tahákem: ve venkovních lagunách můžete pozorovat (střídavě) delfíny nebo lachtany, ve vyhrazených časech se tu konají jejich cvičení. Do bazénu lze nahlížet i průhledem pod vodou, stejně jako do velké nádrže s ladnými, ale respekt vzbuzující kapustňáky. Nad jejich nádrží byl vystaven pavilon ve stylu tropické džungle, v níž kolem návštěvníků volně skáčou a létají pralesní opičky, ptáci a pestrobarevní motýli. Zbytek zoologické zahrady, mezi ním zejména arktická expozice s tučňáky a tuleni na druhé straně parku, však spíše nevybočuje z průměru, a tematické areály a nápadité expozice, s nimiž se můžete setkat v řadě českých zoo, v Norimberku nečekejte.
Standardní vstupné je 20 EUR pro dospělého. Slevu dvě eura můžete získat pokud jste student, nezaměstnaný, osoba s postižením, důchodce, vstupujete do zoo po páté hodině anebo, a to pozor, ukážete jízdenku na MHD. Výhodnější vstupy jsou také pro rodiny s dětmi (2 dospělí s vlastními dětmi – 45 EUR, jeden dospělý s vlastními dětmi – 25 EUR).
Zoologická zahrada se nachází v lesnatém, poměrně kopcovitém prostředí, se slušnou infrastrukturou – restaurace, hřiště, stánky s občerstvením i se suvenýry a toalety. Díky tomu můžete v zoologické zahradě pohodlně strávit klidně celý den.
Shrnutí a závěr: návštěva Norimberku
Norimberk je nádherné město nedaleko našich hranic, což z něj činí ideální víkendovou destinací. Pokud byste zde ovšem chtěli strávit déle, určitě se taky nudit nebudete, protože Norimberk nabízí celou řadu skvělých aktivit pro všechny typy cestovatelů. Mě osobně na Norimberku nejvíce zaujala možnost připomenout si důležité milníky naší historie a dozvědět se více o roli Norimberku v nich. Kromě toho jsem si však opravdu užila návštěvu nádherného historického centra se všemi jeho krásnými místy. No a skvělým ozvláštněním celého výletu byla závěrečná návštěva norimberské zoo.
Nechcete, aby vám příští článek utekl? Sledujte Deník cestovatelky na Instagramu nebo na Facebooku.