Watamu je místo, kde se střetávají ty nejkrásnější pláže s bílým pískem, unikátní mangrovové zátoky a barevné korály. Přes den si v tomto městečku nacházejícím se severně od Mombasy můžete dle vlastních preferencí užít plážovou pohodu nebo zažít adrenalin na jednom z vodních sportů, zatímco večer budete sledovat úchvatné západy slunce z jedné z plážových restaurací s výbornou kuchyní. A pokud budete chtít rozbít svoji dovolenkovou rutinu, stačí se vydat jednom kousek za hranice města na místa jako je Hell´s Kitchen, Mida Creek či Arabuko Sokoke Forest.
Watamu svojí popularitou v rámci Keni zaostává za proslulou Diani beach, která se nachází asi čtyři hodiny jižně od Watamu a je tím nejpopulárnějším a nejnavštěvovanějším turistickým centrem keňského pobřeží. Právě to však dává Watamu velkou výhodu: můžete si zde totiž užít turistické zázemí s neuvěřitelnými hotely pro všechny rozpočty, překvapivě luxusními restauracemi za dobré ceny a mnoha možnostmi vyžití, ale zároveň zažít to nejlepší z keňského autentického života. Vedle toho je Watamu velice bezpečné, takže se nemusíte bát zapojit se i do nočního života tohoto třicetitisícového města, které místní označují za vesnici.
V tomto článku naleznete důležité informace a užitečné tipy, které se vám budou hodit, ať už do Watamu vyrážíte s cestovní kanceláří, nebo po vlastní ose. Dozvíte se, jak se do Watamu dostat, jak se pohybovat po městě, na co si dát pozor, jaké podniky stojí za návštěvu a hlavně – co kromě opalování se na exotických plážích zde můžete podniknout a zažít.
Nezapomeňte si na cestu zřídit cestovní pojištění. Při kliknutí na tento odkaz získáte pojištění od pojišťovny Axa s 50% slevou a zároveň podpoříte Deník. Děkuji vám za to!


Co byste měli vědět o Watamu
Watamu je unikátní zajímavou italskou stopou. Italové se v minulosti v tomto městečku usídlili a dnes zde stále žije italská menšina. Mnoho turistických podniků a agentur ve Watamu je Italy vlastněno. Jakožto Evropana vás zde tak místní budou automaticky pokládat právě za Itala – děti vás budou zdravit „Ciao!“ a sem tam na vás někdo může začít italsky hovořit.
Další zajímavostí je to, že Watamu je převážně muslimské. Islám je velice rozšířený na velké části keňského pobřeží, čímž se tato část země odlišuje od zbytku převážně křesťanské populace Keni. Vzhledem k tomu je keňské pobřeží o něco konzervativnější než jiné oblasti v Keni, ale v běžném životě se to nijak výrazně neprojevuje.

Watamu | Jak se sem dostat
Watamu se nachází asi dvě hodiny jízdy autem severně od Mombasy a zhruba půl hodiny jižně od Malindi. Právě z těchto center je nejsnažší se do Watamu dostat.
Z Malindi
Pokud se chcete dostat co nejblíže Watamu vzduchem, potom je ideální přiletět právě na letiště v Malindi, kam se dá přeletět i z hlavního města Keni Nairobi. Z letiště v Malindi je poté nejlepší zařídit si soukromý transfer. Ty nejsou na keňském pobřeží drahé a je to asi nejlepší, nejspolehlivější a nejhygieničtější způsob dopravy. V Keni opravdu nedoporučuji půjčovat si vlastní auto, což platí dvojnásob právě na pobřeží. Jednak se zde jezdí vlevo a jednak se zde řidiči příliš neřídí pravidly ani se nebojí řídit poměrně nebezpečně.
Soukromý transfer si můžete zařídit:
- předem po vlastní ose (na internetu naleznete celou řadu společností, se kterými je možné se předem domluvit);
- předem přes svůj hotel (většina hotelů vám transfer z letiště sama nabídne, případně vám ho bude schopná sehnat, když se zeptáte);
- na místě (před letištěm naleznete taxíky – nevýhoda je nutnost dohadovat cenu na místě).
Pokud jste v Keni poprvé, a nejste si jistí jak na to, kontaktujte v první řadě hotel nebo ubytování, kde přespáváte. I pokud nebude hotel oficiálně tuto službu nabízet, majitelé, případně zaměstnanci vám vždy rádi dají kontakt na nějakého svého známého, který vás může odvézt. Alternativně se nebojte oslovit svého průvodce nebo kohokoliv jiného z místních, s kým budete komunikovat, s dotazem, zda by vám nemohl doporučit řidiče.



Z Mombasy
Pokud cestujete z Mombasy, platí pro vás víceméně to samé, jako pro cestování z Malindi. Hotely vám sice automaticky spíše nebudou nabízet dovezení z Mombasy, protože už je to dál, ale když se zeptáte, pravděpodobně vám někoho seženou.
Opět tedy platí, že buď si můžete předem zařídit vlastní transfer skrze jednu ze společností, které se na ně specializují, dohodnout si transfer přes svůj hotel nebo jiného poskytovatele služeb, anebo se nechat odvézt někým, kdo bude své služby nabízet na místě. My jsme zvolili druhou z variant. Zkoušeli jsme oslovit i pár specializovaných společností, ale nakonec nám cenově vyšla nejlépe nabídka od našeho průvodce, u kterého jsme si původně rezervovali šnorchlování v Malindi – 58 USD za jednu cestu (1 400 Kč, tj. 700 Kč na osobu za dvouhodinový soukromý přesun).
Z Mombasy jezdí do Watamu i autobusy. Jedná se o velice levnou možnost, ale můžete narazit na problémy. Autobusy nemusí jezdit na čas, mohou být plné, vevnitř můžete být odděleni od svých zavazadel a nevidět tak celou cestu na své věci. Kromě toho se příliš nedoporučují z hygienických důvodů.


Z Nairobi
Z Nairobi vede cesta do Watamu jedině přes jedno z výše zmíněných měst: Malindi, nebo Mombasu. Nejrychlejší cesta je letět do Malindi a následně se nechat odvézt. Nejlepší cesta však podle mě vede přes Mombasu, a to vlakem. Mezi Nairobi a Mombasou totiž jezdí tzv. safari vlak, který projíždí skrze Národní park Tsavo, díky čemuž můžete přímo za jízdy pozorovat velká stáda slonů, antilopy nebo třeba žirafy. Jednosměrná jízdenka stojí 1 500 ksh (asi 280 Kč), v první třídě 4 000 ksh (830 Kč). Cesta trvá asi 6 hodin a je to velice unikátní zážitek.
Alternativně se dá z Nairobi do Mombasy letět nebo dojet autem. Poslední zmíněná možnost mi přijde ze všech možností nejhorší, ale dovedu si ji představit např. při spojení cesty z Nairobi do Mombasy a safari, protože po cestě se dá navštívit Národní park Amboseli a Národní park Tsavo. Některé společnosti nabízejí začátek safari v Nairobi a konec v Mombase.
Kde se ve Watamu ubytovat
Ve Watamu se nachází mnoho možností ubytování, přičemž většinu z nich můžete snadno dohledat na Bookingu a podobných platformách. Pečlivě si kontrolujte recenze – keňské služby nejsou z naší zkušenosti na moc dobré úrovni a je tak dobré zkusit najít co nejlepší hotel, ať se s tím potýkáte co nejméně. Teploty ve Watamu jsou velice vysoké, takže se ujistěte, že má vaše ubytování klimatizaci, anebo alespoň větrák.
Při výběru ubytování dávejte pozor na lokalitu. Watamu bych rozdělila na dvě části, co se možností ubytování týče. Severní část, která se nachází v okolí Watamu beach, je samotné centrum Watamu. Naleznete zde obchody a restaurace pro místní i turisty. Na okolních plážích to žije – v podvečer potkáte zde spoustu místních, kteří hrají fotbal nebo volejbal sami nebo s turisty, přes den se vám tito místní pravděpodobně budou snažit něco prodat.
Druhá část je potom od Turtles Beach Bay na jih k pláži Garoda a Mida Creek. Tento velice dlouhý pás je trochu mimo město a naleznete zde zejména hotely a restaurace. Pláže jsou zde prázdné a je zde mnohem větší klid. Nejedná se však o žádné turistické ghetto, místní zde normálně chodí, kousek za pláží vede rušnější silnice a je zde i mnoho neturistických podniků.
První zmíněnou část okolo Watamu beach bych zvolila zejména pokud chcete být ve středu dění, mít v docházkové vzdálenosti dostatek podniků a obchodů a nevadí vám mnoho interakcí s místními (o tom více níže). Druhá zmíněná část je ideální pro ty, kteří chtějí spíše klid a nevadí jim, že tolik neproniknou do autentického způsobu života místních. Je důležité dodat, že v této druhé části se často nacházejí spíše dražší a luxusnější all-inclusive resorty, právě protože se předpokládá, že většinu času strávíte na hotelu.
My jsme bydleli v blízkosti Watamu Beach v pěkném malém hotýlku Lalasalama B&B, který mohu doporučit. Je zde milý personál, výborné snídaně a pěkné prostředí za příjemné ceny.

Jak se pohybovat po Watamu
Watamu na mapě připomíná absurdně rozvětvenou nudli. Vzdálenosti jsou zde docela velké a na chození to tu úplně není – na většině míst chybí chodníky a je zde prostě vedro. My jsme i tak po městě někdy i několikakilometrové vzdálenosti šli a našli jsme u toho spoustu nádherných míst, jenom občas bylo poměrně nepříjemné jít po kraji rušné silnice.
Alternativy chození jsou zde v zásadě dvě: tuktuky a motorky. Na rozdíl od některých větších měst v Keni nefunguje ve Watamu Uber ani Bolt, to vás ale tolik trápit nemusí, protože motorky i tuktuky i s řidiči naleznete doslova na každém rohu. Pokud někam vyrazíte pešky, nejspíše vám budou řidiči sami zastavovat a nabízet své služby.
Mně osobně z obou možností přijde výrazně lepší variantou tuktuk – přijde mi bezpečnější a taky v něm můžete jet ve dvou až třech lidech. To není případ motorky, kde si za řidiče bezpečně sedne už pouze jeden člověk, a pokud tedy nejedete zrovna sami, musíte se s ostatními rozdělit na vícero motorek.
Pokud nechcete odchytávat řidiče náhodně na ulici, doporučuji vám se opět zeptat někoho, komu věříte – např. majitelů či zaměstnanců vašeho hotelu, zda neznají nějakého zodpovědného řidiče tuktuku či motorky. S řidiči se tu potom můžete pohodlně domlouvat na WhatsAppu. Většinou není třeba dohadovat se nějak předem – napíšete, a oni přijedou.
Pokud chcete, můžete využít služeb řidiče Jacksona, který vozil nás. Je to moc hodný pán, který nám mnohokrát pomohl, vozil nás za rozumné ceny a byl celkově velmi milý. Můžete ho kontaktovat na telefonním čísle, které naleznete zde.


Na co si dát ve Watamu pozor
Ačkoliv je Watamu na keňské poměry bezpečné místo, a místní nás neustále ujišťovali, že zde můžeme bez problémů chodit i v noci, ráda bych další cestovatele upozornila na pár nepříjemných věcí.
Nabízení zboží & služeb
Místní umí být opravdu neuvěřitelně otravní v nabízení různého zboží, služeb a bůh ví čeho dalšího. Dokáží vás pronásledovat desítky metrů, využívají různé taktiky a většinou doufají, že když budou dostatečně otravní, tak se necháte. Nám se stalo i to, že nás jeden místní pronásledoval až do restaurace, do které jsme mířili, přičemž potom se snažil v restauraci vyžebrat nějaké peníze na tom, že nás tam „přivedl“. Je to bohužel smutný důsledek velké chudoby mnohých lidí, kteří v Keni žijí.
Blíže jsem o tom psala v tomto článku o bezpečnosti v Keni. Základní doporučení je: nic od nich nekupovat, nebrat, ideálně je úplně ignorovat. Pokud ignorace nezabírá, dejte slušně, ale důrazně najevo, že o služby nemáte zájem.
Scamy
Ve Watamu můžete narazit na scamy. Velice trefným příkladem bylo to, když jsme se snažili dostat z Watamu Beach na Turtle Beach Bay, a na spoji obou pláží nás zastavilo několik místních s tím, že pro vstup na pláž je potřeba zaplatit 20 USD. Když jsme je obešli (což pro nás znamenalo jít 2 kilometry navíc), našli jsme na tu samou pláž vstup jenom o pár desítek metrů dál, kde se již vstupné neplatilo.
Mějte se tedy na pozoru.
Nadsazené ceny
Pokud budete ve Watamu nakupovat v obchodě, kde nejsou pevně dané ceny, pravděpodobně dostanete od prodejců několikanásobně vyšší ceny než místní. To bude mít za následek to, že úplně všechno vás zde vyjde výrazně dráž než třeba u nás v Česku.
Můžete se tomu vyhnout tak, že co půjde, nakoupíte v supermarketech (ty jsou ve Watamu skromné, ale alespoň mají pevně dané ceny), alternativně tak, že poprosíte např. vašeho průvodce, aby vám nakoupil.
Podniky, které ve Watamu nevynechat
Ve Watamu naleznete mnoho podniků různých cenových kategorií, mimo jiné i mnoho italských restaurací. Níže jsem vám sepsala moje tři nejoblíbenější podniky, kde se můžete všude dobře najíst za příznivé ceny a v nádherném prostředí.
Lichthouse
Tento podnik doslova nemůže nebýt na prvním místě. Lichthaus jsem si zamilovala na první pohled – jedná se o stylovou restauraci v podobě nadvodní budovy na břehu úchvatně nádherné zátoky Mida Creek. Sedí se tu na polštářích na zemi, nad vodou jsou pověšené sítě, ve kterých se můžete opalovat a přímo z Lichthausu vedou schody do průzračných vod Mida Creek, kde se můžete vykoupat.
Jídlo a drinky jsou tu za přívětivé ceny, přičemž obojí je na výborné úrovni. Otevírá se ve 12:00, a právě tento čas je nejlepší pro návštěvu, pokud se zde chcete kochat nádhernými výhledy, užívat si obklopení úchvatnou přírodou a prokládat svůj relax koupáním se v mangrovech. Okolo západu slunce se Lichthaus zaplní a nastane zde velký ruch party klubu. Pokud chcete dorazit až večer, doporučuji si rezervovat místo.


Kokoma
Kokoma se nachází u Watamu Beach a je tak skvělá zejména pro ty, kteří bydlí v této centrální oblasti města. V Kokomě se můžete skvěle najíst a užívat si u toho výhledy na pláž či západ slunce. Ceny jsou na Keňu lehce vyšší, ale jídlo za to stojí.

Prawn´s Lake Project
O něco méně luxusní a více autentický zážitek vám nabízí restauce Prawn´s Lake Project. Nabídka jídla zde není příliš velká: skládá se převážně z ryb a mořských plodů. Ceny jsou však velmi nízké a to hlavní, co si při pobytu zde užijete, je okolí.
Tato restaurace je totiž opět nadvodní dřevěnou budkou u jezírka Prawn´s Lake, které se nachází hned vedle Mida Creek. Na Google mapách toto jezírko nenajdete. Je nádherné a můžete se po něm i projet na kajacích, které přímo v restauracích půjčují za pár korun. O tom viz níže.


Co vidět a podniknout ve Watamu & okolí?
Watamu je proslulé pro své nekonečné bílé pláže a možnosti koupání a vodních sportů. Ve Watamu a jeho blízkém okolí však můžete kromě zažít také velice aktivní dovolenou. Níže naleznete 12 tipů na ty nejlepší aktivity.
1. Šnorchlování | Watamu Marine National Park a Malindi Marine National Park
U pobřeží Watamu a Malindi se nachází nádherné korálové zahrady a bohatý podmořský život. Ten je chráněn statusem národního parku, což pro vás prakticky znamená, že pro šnorchlování zde budete muset zaplatit vstupné.
Na šnorchlování se vyplatí najmout si nějakého místního s lodí. Korály totiž začínají až docela daleko od pláže (zhruba 1 kilometr), takže je lepší nechat se tam zavézt. Alternativou je pronajmout si paddle board, případně vyrazit na exkurzi s paddle boardy – na tuto aktivity však musí být moře velice klidné. Pro exkurzi na paddle boardech doporučuji společnost e-sup Watamu.
Při šnorchlování můžete vidět želvy, širokou škálu všemožných rybiček, žraloků a mnoho dalšího.

2. Pozorování delfínů a velryb
Pokud toužíte zažít ještě více z neuvěřitelného podmořského světa Watamu, vyrazte pozorovat velryby nebo delfíny. Oba dva zmínění vodní savci okolo pobřeží Keni migrují, tudíž šance zahlédnout je se vždy omezuje pouze na určitou část roku.
Velryby, konkrétně keporkaci, okolo Watamu migrují od srpna do října každý rok. Některé roky je migrace tak silná, že můžete velryby spatřit i z pobřeží. Jiné roky (jako třeba během naší návštěvy, 2024) je naopak tak slabá, že společnosti ani nepořádají výlety na pozorování velryb. I v takovém případě si můžete zaplatit soukromou exkurzi, nicméně očekávejte potom cenu okolo 500-600 USD.
Nejlepším poskytovatelem výletů na pozorování velryb ve Watamu je Hemingway´s Watamu.
Delfíni se dají pozorovat zhruba od poloviny října do dubna každý rok. Pro exkurze na pozorování delfínů naleznete na internetu mnoho různých poskytovatelů, využít můžete i výše doporučované Hemingway´s.
3. Mida Creek | Projížďka lodí nebo na paddle boardu
Mida Creek je jeden z pokladů Watamu. Mangrovová zátoka s křišťalově čistou vodou je unikátním ekosystémem, díky kterému existují nádherné korály při pobřeží Watamu. Mida Creek je skvělá na objevování buď v kánoi, anebo na paddle boardu. Opět zde doporučuji e-sup Watamu, kteří udělali návštěvu Mida Creek na paddle boardech highlightem naší návštěvy Watamu.


4. Proslulé keňské safari
Pokud jste ještě nebyli na safari, během vašeho pobytu ve Watamu je čas to napravit! Z Watamu se dá vyrazit i na jednodenní safari, protože velice blízko se nachází Národní park Tsavo. Naleznete však i vícedenní možnosti, přičemž při takových se můžete podívat až do proslulého Amboseli.
Mnoho poskytovatelů naleznete na internetu, nebojte se případně zeptat na doporučení i ve vašem ubytování. Více o safari v Keni naleznete ve Velkém průvodci keňským safari.
5. Arabuko Sokoke Forest
O něco bližší možností safari zážitku je projížďka lesem Arabuko Sokoke Forest. Lesem se dá i jít pěšky nebo jet na kole, nicméně pouze po úplném okraji po asi dvoukilometrové trase, kde vážně nic moc není. Pokud chcete vidět slony, buvoly a možná nějaké antilopy, musíte vyrazit autem za elektrický ohradník. Čistě teoreticky se dá za ohradník jít i pěšky či s kolem, ale je to nebezpečné.
I na dvoukilometrové trase pro pěší můžete pozorovat zlatého sloního rejska, který je kuriozitou této oblasti. Kromě toho se zde nachází okolo 250 druhů motýlů a také někteří z nejjedovatějších hadů na světě.
Za vstup do lesa se platí malé vstupné, které je třeba zaplatit M-Pesou nebo hotově. Za kola a auta se platí příplatek.


6. Kajaky | Prawn´s Lake Project
Výše jsem už psala o Prawn´s Lake Project restauci, ve které si můžete půjčit kajaky. Jedná se o velice levnou a netradiční aktivitu a pravděpodobně ji budete podstupovat jako jediní turisté za několik dní. Prawn´s Lake je velice podobné vedlejší Mida Creek, nicméně oproti ní je mělké a blátivé. Jeho objevování v kajacích je velké dobrodružství, už protože kajaky mají to nejlepší za sebou a minimálně my jsme dostali každý pouze polovinu pádla.
Kajaky na Prawn´s Lake patřily k jedněm z mých oblíbených aktivit ve Watamu. Je to originální aktivita, kterou jsme objevili zcela nečekaně a ačkoliv jsme na polorozpadlých kajacích a s půlkou pádla občas zápasili s místními proudy, velice jsme si to užili.


7. Hell´s Kitchen
Asi hodinu a půl jízdy autem od Watamu se nachází Hell´s Kitchen – keňský Grand kaňon. Krásný kaňon hraje žlutou, oranžovou a hnědou barvou, které obzvláště vyniknou při západu slunce. Tuto denní dobu oceníte také vzhledem k tomu, že přes den je tu vedro – doslova jako v pekle.
Hell´s Kitchen je krásné místo pro cca hodinovou procházku. Má však své nevýhody. Kromě zaplacení malého vstupného si povinně musíte zaplatit i za průvodce (v řádu desítek korun), se kterým jsme bohužel měli velmi špatné zkušenosti.
Jsem si jistá, že bez průvodce bychom si místo užili mnohem lépe. Průvodce byl starší pán, který nám s naprostou vážností vyprávěl až směšné náboženské pověry o tom, jak tohle místo vzniklo a následně nás z nich pořád dokola zkoušel. Očividně mu vadilo, když jsme si třeba něco fotili a neposlouchali ho na sto procent.
Hell´s Kitchen jsme si však užili tomuto zážitku navzdory a do dnes ji považuji za jedno z nejkrásnějších a nejoriginálnějších míst, která jsme v Keni navštívili.
Náývštěvu Hell´s Kitchen nám zorganizovala společnost Waypoint Tours Malindi, kterou můžeme doporučit. Vyrazili jsme s nimi i na šnorchlování v Malindi (viz výše), písečné duny v Malindi (viz níže) a lze s nimi vyrazit i na safari do Národního parku Tsavo a do Amboseli.


8. Písečné duny v Malindi
Návštěvu Hell´s Kitchen můžete spojit s návštěvou písečných dun v Malindi. Písečné duny se nacházejí přímo u moře, což vytváří nádhernou kombinaci. Jedná se o soukromý pozemek, na který vám naúčtují vstupné podle toho, jak bohatě budete vypadat, nicméně bude se jednat o jednotky až desítky korun. Pokusí se vám prodat i šátky na půjčení, ty však můžete odmítnout.
Nejlepší je dorazit sem při přílivu, kdy kontrast mezi mořem a pouštními dunami vynikne nejlépe.


8. Garoda beach
Blízko Mida Creek naleznete jednu z nejkrásnějších pláží v okolí Watamu: Garoda beach. Vzhledem k tomu, že je poměrně daleko z města, zde nebývá tolik lidí, což přidává další výhodu tomuto úchvatnému kusu přírody s bílým pískem, čistým mořem a několika skalními útvary. Garoda beach je nádherná a je to ideální místo na vykoupání před tím, než otevře Lichthaus, kam zamíříte strávit odpoledne.


9. Short beach
Mezi Garoda beach a Lichthausem najdete ještě jeden skvost, který stojí za alespoň krátkou návštěvu: maličkatou pláž stylově nazvanou Short beach. Short beach je už spíše na pobřeží Mida Creek než Indického oceánu, díky čemuž zde jsou pouze velice mírné nebo žádné vlny. Lidé sem také tolik nechodí.


10. Bioluminiscence v Kilifi
Chcete vidět oceán zářit? V Keni můžete! Ne sice přímo ve Watamu, ale stačí popojet do asi tři čtvrtě hodiny vzdáleného Kilifi, které se nachází jižně od Watamu, směrem k Mombase. V Kilifi Creek můžete zažít magický fenomén biluminiscence, kdy uvidíte ve vodě modře zářit plankton. Bioluminiscence je lépe vidět při novu než při úplňku a je potřeba počkat, až bude úplná tma.
Za tímto účelem je lepší přespat v Kilifi nebo si zařídit na tento výlet průvodce.
11. Sandbanky u Malindi
U Malindi můžete narazit na jev populární například z Malediv: sandbanky. Jedná se o písečné ostrůvky o rozloze pouze pár metrů čtverečních daleko od souše. Na ostrůvky vás typicky vezmou průvodci na vašem šnorchlovacím výletu do Národního parku Malindi nebo Národního parku Watamu, někdy se zde i podává oběd.


12. Ruiny Gede
Gede ruins jsou pozůstatky starého Swahilského města, které najdete nedaleko Watamu. Jedná se o památku chráněnou UNESCO.
Shrnutí | Pobyt ve Watamu
Watamu je příjemnou alternativou pro Diani Beach: klidnější a autentičtější pobřežní městečko s dostatečně rozvinutou turistickou infrastrukturou, které rozhodně netrpí nedostatkem zajímavých míst v okolí. V tomto článku jsem vám shrnula vše, co k návštěvě Watamu potřebujete vědět. Těmi nejdůležitějšími informacemi jsou:
- Do Watamu se nejlépe dostanete přes Malindi nebo Mombasu. Nejbližší letiště se nachází v Malindi, odkud lze snadno dohodnout transport do vašeho ubytování ve Watamu. Cesta z Mombasy je delší, ovšem Mombasa je oproti Malindi snadno dostupnější např. vlakem nebo i autem.
- Při ubytování ve Watamu zvažte, zda preferujete tišší části za městem, anebo samotné centrum Watamu. Pokud to první, rezervujte ubytování blíže k Mida Creek, pokud to druhé, potom je nejlepší oblastí ta okolo Watamu Beach.
- Po Watamu se můžete pohybovat pěšky, nebo zvolit dopravu tuktukem či na motorce. O kontakt si můžete poprosit na vašem ubytování. Alternativně napiště Jacksonovi, který vozil nás.
- Dávejte si pozor na scamy a nadsazené ceny. Otravné obchodníky je nejlepší úplně ignorovat, případně rázně odmítnout.
- Na jídlo si určitě zajděte do Lichthausu, Kokomy a Prawn´s Lake Project.
- Ve Watamu se rozhodně nebudete nudit. Vyrazte šnorchlovat, pozorovat velryby a delfíny, projet se lodí na Mida Creek, na safari, do Arabuko Sokoke, na kajaky na Prawn´s Lake, do kaňonu Hell´s Kitchen, písečné duny v Malindi, pláže Garoda beach a Short beach, pozorovat bioluminiscenci v Kilifi, na sandbanky u Malindi nebo k ruinám Gede.
Míříte do Keni? Přečtěte si Velkého průvodce keňským safari, abyste si dokázali vybrat to pravé safari pro vás. Jestliže se plánujete přesouvat mezi Nairobi a Mombasou, pak si přečtěte o safari vlaku. Dále se podívejte na užitečné cestovatelské tipy pro cestu do Keni, stejně jako na otázky zdraví a bezpečnosti. A pokud vás zajímají moje zážitky z cesty, přečtěte si o našem low-cost safari v Keni.
Pokud byste měli k cestě do Keni jakékoliv otázky, neváhejte mě kontaktovat na e-mailu simca@denikcestovatelky.cz, případně na sociálních sítích níže.
Nechcete přijít o další články z Keni? Sledujte Deník cestovatelky na Instagramu nebo na Facebooku.