Jaké sportovní aktivity si na Kostarice nenechat ujít?

Máte rádi sport? V tom případě se na Kostarice rozhodně nebudete nudit. Kostariku snad ani nejde pořádně vidět bez ochoty se trochu zapotit. A to teď zrovna nemluvím o tom, že při vlhkosti okolo 80 % a teplotě nad 30 stupňů se zpotíte i při houpání v hamace. Kostarika totiž nabízí širokou škálu možností úžasných aktivit pro všechny milovníky různých druhů sportu, ale i pro ty, kteří sportu zrovna neholdují, ale rádi by vyzkoušeli něco nového.

Na Kostarice najdete krásné turistické trasy, nádherné pláže i vodopády pro plavání, jógová studia uprostřed džungle, řeky pro rafting i vlny pro surfing, a to jsem zdaleka nezmínila všechno. Mnoho sportovních aktivit je na Kostarice spojeno s nezapomenutelným zážitkem, jako třeba kajakování při bioluminiscenci.

Při své návštěvě Kostariky jsem mnoho sportovních aktivit sama vyzkoušela a byla jsem absolutně nadšená! Proto jsem vám níže sepsala tipy na ty nejlepší.


Mapa z Deníku cestovatelky

Abyste měli návštěvu Kostariky co nejjednodušší, sestavila jsem vám mapu s místy, která doporučuji navštívit. Jsou to buď místa, která jsem sama navštívila, nebo místa, která bych stoprocentně navštívila, kdybych na Kostarice měla o trochu více času! O všech uvedených místech píšu na Deníku cestovatelky, přičemž u každého místa v mapě najdete odkaz na příslušný článek. Pokud tam odkaz doposud není, tak článek ještě nevyšel, ale můžete se na něj těšit velice brzy!

Mapu si můžete jednoduše uložit do vlastní aplikace Google maps pro co nejpohodlnější návštěvu Kostariky.


Turistika s výhledy jako v pohádce

Turistika zní možná na první pohled trochu nudně, protože ji můžete vykonávat tak nějak všude. Ale věřte mi, že na Kostarice má úplně jiný rozměr. Dostanete se díky ní na nádherná místa, potkáte spoustu roztomilých zvířátek a nejspíše objevíte několik skrytých vodopádů, kterými je Kostarika proslulá. Pokud tedy jedete na Kostariku, doporučuji pár treků do přírody podniknout i pokud normálně nechodíte úplně rádi.

Na Kostarice se nachází celá řada národních parků, kam můžete vyrazit na turistické trasy různých náročností a popularit. Na Deníku cestovatelky se už teď můžete dočíst o treku v Národním parku Manuel Antonio či tůře k vodopádům Nauyaca. Brzy se budete moci dočíst o dalších. Skvělými místy pro objevování kostarické přírody jsou Národní park Corcovado, Národní park Cahuita, Národní park Tortuguero či Národní park Los Quetzales. Mezi nejpopulárnější místa patří národní parky Arenal a Monteverde, které se nacházejí nedaleko od sebe. Vylézt můžete i na některé aktivní sopky, jako jsou vulkány Poás či Irazú.

Pokud toužíte zažít pořádný trek na několik dní, pak vám Kostarika má také co nabídnout. Skvělou volbou pro vás může být například Camino de Costa Rica, 280 kilometrů dlouhá cesta začínající na karibském pobřeží Kostariky a končící u toho pacifického. Camino de Costa Rica vede skrze mnoho různých ekosystémů a umožní vám poznat komplexitu této úžasné země.

My sami jsme na Kostarice několik spíše kratších treků absolvovali a moje hlavní rada pro každého, kdo by rád vyrazil také, je: vezměte si dostatek opalovacího krému a lehké, rychleschnoucí oblečení. A počítejte s tím, že i nenáročná turistika pro vás může na Kostarice znamenat nečekanou výzvu. Kostarika je tropická země a vyznačuje se tak vysokou vlhkostí vzduchu a vysokými teplotami. Svoje síly nepřeceňujte!

Kayaking mangrovy či při magické bioluminiscenci

Mým druhým doporučením je jednoznačně kayaking. Kayaking je úžasná možnost, jak zažít přírodu opravdu zblízka, a navíc se jedná o poměrně nenáročnou aktivitu, díky které můžete získat spoustu vzrušujících zážitků a vidět místa, na která byste se jinak jenom tak nepodívali.

Na Kostarice můžete vyrazit na kajaky mezi mangrovy (např. Quepos), kayaking mezi želvami a krokodýly (národní park Tortuguero) či kajakování při bioluminiscenci (Golfo Dulce či poloostrov Nicoya). Na mnoha místech si můžete půjčit vlastní kajak, abyste se přiblížili například ke korálům, doplavali na nedaleký ostrůvek nebo se projeli mezi skalními útvary. Pokud však nemáte s kajaky žádné zkušenosti, doporučila bych vám spíše vyrazit za doprovodu průvodce.

My jsme vyrazili v Puerto Jimenéz na poloostrově Osa na tuto exkurzi, která kombinuje kajakování při západu slunce a při bioluminiscenci, a dále v Quepos na tohle kajakování mezi mangrovy. Obě dvě exkurze byly skvělé a stoprocentně dostály své ceně. Původně jsme chtěli vyrazit ještě na tuto exkurzi do Tortuguero, ale nakonec jsme Národní park Tortuguero vůbec nestihli. Pokud na Kostarice budete v období, kdy v Tortuguero hnízdí želvy (červenec až říjen), tak byste ho určitě neměli vynechat. Exkurzi s kajaky potom můžete doplnit právě pozorováním želv.

Možností je tak opravdu nespočet a dost možná si na kajaky vyrazíte více než jednou! Kajaky jsou vhodné i pro rodiny s dětmi (lze si půjčit double-kajak, kde bude jeden dospělý a jedno dítě). Jak jsem psala výše, vůbec se nemusíte bát náročnosti, kajaky jsou v zásadě nenáročnou aktivitou, ale výjimku může tvořit kajakování na moři během vln. Pokud však pojedete s průvodcem, nemusíte se bát vůbec ničeho.

Ziplining skrze tropické pralesy

Slyšeli jste už o zipliningu? Kostarika je jím doslova proslulá! Jeden z důvodů bude asi poměrně kopcovitá krajina a krásné výhledy, které k prohlídce zeshora přímo svádí.

Ziplining jsem sice zařadila mezi sportovní aktivity, ale přesnější by bylo označit ho za adrenalinovou aktivitu. Je to tak trochu jako šachy: sportovní výkon ve skutečnosti podávat vůbec nemusíte. Největší výzvou je pravděpodobně překonat svůj strach, protože ve velkých výškách se mohou rozklepat i ti, kteří si doteď mysleli, že žádný problém nemají. Během zipliningu totiž zavěšení na ocelovém laně projíždíte často i poměrně velkou rychlostí vzduchem. A to někdy dost vysoko. Jedná se však o aktivitu, na kterou mohou i děti (od určité výšky, je dobré ověřit v konkrétním zipline parku).

Ziplining je skvělou příležitostí, jak získat na kostarickou nádhernou krajinu úžasný výhled z ptačí perspektivy, a zažít přitom trochu toho adrenalinu. Na Kostarice naleznete několik zipline parků.

Ziplinové dráhy naleznete prakticky po celé zemi, ale nejproslulejší zipline parky jsou v La Fortuně a Monteverde, kde můžete svoji návštěvu zkombinovat i s procházkou po visutých mostech či jinými zážitky. V Monteverde je nejproslulejší Selvatura Adventure Park, kde můžete v rámci jedné exkurze sjet až 13 dráh! Exkurze začínají každý den ve stanoven časy, a trvají zhruba 2,5 hodiny. Ideální je zarezervovat si vaše vstupenky na webových stránkách předem. V tomto parku naleznete i další atrakce, jako třeba procházku po visutých mostech.

V La Fortuně naleznete dva podobně proslulé parky. Prvním z nich je Mundo, který nabízí kombinaci několika zipline tras. Jeho největší přidanou hodnotou je možnost projet se nad kostarickým nejproslulejším vodopádem La Fortuna. Stejně jako v případě Selvatury zde exkurze začínají ve stanovené časy každý den v roce, a je ideální si svoje místo zarezervovat na webových stránkách předem.

Druhým parkem v La Fortuně je Sky Adventures, na které jsme vyrazili i my. Sky Adventures nabízí 7 ziplinových dráh s nádhernými výhledy na sopku Arenal a přilehlé jezero. Svoji návštěvu zde můžete zkombinovat s procházkou po visutých mostech, přičemž máte velkou šanci, že zde zahlédnete nádhernou místní faunu.

My jsme byli ze ziplinu u Sky Adventures opravdu nadšení. Zaměstnanci kladli důraz na bezpečnost a kvalitní instrukce a snažili se nám poskytnout opravdu jedinečný zážitek. Při vašem dobrodržství vám dělají nádherné fotky, které si můžete následně koupit za příplatek (po nás chtěli 30 USD za fotky nás obou, tj. 15 USD na osobu). Půjčí vám i gopro kameru, přičemž videa z ní si můžete opět zakoupit. Pokud však máte vlastní, můžete použít i tu. Jedinou nevýhodu těchto parků spatřuji v tom, že se jedná o stoprocentní turistickou atrakci. Při samotném ziplinování to zážitek nekazí, ale když jsme si potom chtěli dát v místní kantýně v klidu zmrzlinu s krásným výhledem, tak zde začal nějaký animační program, před kterým jsme museli utéct.

Canyoning: zábava pro sportovní nadšence

Ptáte se, co je to canyoning? Jedná se o sportovní aktivitu, která spočívá v procházení koryta řeky (slovo canyoning pochází ze slova canyon, tj. kaňon). Canyoning zpravidla obnáší slaňování, plavání a skoky z vodopádů. Na konci rozhodně suší nebudete.

Canyoning poslední dobou taktéž nabírá na popularitě, a na Kostarice je několik míst, kde si jej můžete zažít. My jsme vyrazili na canyoning a slaňování v Národním parku Corcovado, kde jsme šli celkem asi 8 km dlouhou túru, z čehož cca 5 km bylo právě korytem řeky. Asi na třech místech jsme se museli slaňovat z vodopádu, na některých místech jsme skákali do vody. Já jsem si na Kostarice vyzkoušela canyoning poprvé v životě a byl to pro mě velký zážitek a zajímavá zkušenost. Nádherná kostarická příroda přidala celému zážitku skvělou atmosféru.

Tuto aktivitu tak velice doporučuji všem sportovním nadšencům. Abyste ji mohli absolvovat, měli byste mít dobrou fyzičku, ale určitě nepotřebujete být nijak vyjímečně vytrénovaní. Já jsem canyoing zvládla i s nehezky natlučeným kolenem, které jsem vůbec nemohla ohýbat ani příliš zatěžovat. Neříkám, že bych to doporučila i dalším, ale zároveň to podle mě hezky ukazuje, že pokud jste odhodlaní to zvládnout, tak to zvládnete.

A kam tedy na canyoning na Kostarice vyrazit? My jsme absolvovali v Drake Bay tuto exkurzi od Sukia Travel, kterou můžu rozhodně doporučit. Pokud do Drake Bay neplánujete zavítat, můžete absolvovat canyoning například na těchto místech:

  • La Fortuna – můžete vyrazit např. na tuto nebo na tuto exkurzi, obě jsou výjimečně dobře hodnocené;
  • poloostrov Nicoya – vyrazte k nádhernému vodopádu La Leona na tuto tour;
  • Jaco – možnost vyzkoušet si canyoning máte například na této exkurzi.

Možností je samozřejmě více. Kostarika je na kaňony bohatší než třeba Česko, takže pokud si canyoning budete chtít vyzkoušet, tak určitě prozkoumejte možnosti v okolí míst, kde se budete pohybovat!

Surfování v ráji

Kostarické pacifické pobřeží je doslova ráj pro surfování. Na pacifickém pobřeží najdete desítky pláží vhodných pro surfování s malými vlnami pro začátečníky či středními pro pokročilejší. Surfovat se však dá i na karibském pobřeží, například v okolí městečka Puerto Viejo de Talamanca, byť zde jsou vlny spíše malé. V surfařských destinacích pak naleznete surfařské školy a půjčovny, díky čemuž si můžete surfování na Kostarice třeba jenom tak zkusit během volného dne a bez větších příprav.

Skvělé podmínky a možnosti pro surfování naleznete na poloostrově Nicoya (pláže Tamarindo, Santa Teresa nebo Nosara), na centrálním pacifickém pobřeží (Jacó, Domincal a Dominicalito) nebo na karibském pobřeží (např. pláž Punta Uva). Já jsem si bohužel surfování na Kostarice nevyzkoušela, a to přestože bych to jednou moc ráda zkusila. Pokud však taky patříte k těm, kteří zatím nikdy na surfu nestáli, tak na Kostarice máte jedinečnou šanci! Spousta pláží má pouze mírné vlny a je vhodná pro začátečníky.

Šnorchlování a potápění s rejnoky, žraloky a želvami

Na Kostarice se nalézá 6 % z celkové světové biodiverzity, a část z toho patří i té podvodní. Můžete se zde setkat s velrybami (keporkaky), nádhernými žraloky obrovskými, delfíny, býčími žraloky, žraloky vouskatými, rejnoky, želvami, chobotnicemi, barakudami, čtverzubcovitými a spoustou dalších rybiček a podvodních tvorů všech velikostí. Není tedy divu, že spousta lidí jezdí na Kostariku vyloženě kvůli podvodním sportům. Šnorchlovat i potápět se můžete na pacifické i karibské straně.

Která místa jsou na Kostarice pro šnorchlování a potápění ta nejlepší?

  • Isla del Coco – tento nádherný ostrov se nachází poměrně daleko od pevniny a jediná možnost, jak se sem můžete dostat, je lodí. Taková cesta trvá okolo 36 hodin (jedním směrem), exkurze na ostrov a zpět se tedy pořádají zpravidla alespoň na týden. Pokud jste však nadšenci do potápění, Isla del Coco je pro vás místem číslo jedna, kam vyrazit.
  • Isla del Caňo – výrazně blíže kostarické pevnině se nachází neméně nádherný ostrov Isla del Caňo. Na Isla del Caňo se lze dostat lodí, přičemž cesta z městečka Drake na poloostrově Osa trvá v závislosti na typu lodi hodinu až dvě. Vzhledem k tomu je výlet na Isla del Caňo ideálním půldenním výletem z Drake Bay. Pokud jste certifikovaní potápěči, můžete vyrazit například na tuto exkurzi, v ostatních případech můžete stejně jako my vyrazit na tuto šnorchlovací exkurzi.
  • Národní park Cahuita – Na druhé straně Kostariky, na karibském pobřeží, můžete objevovat zase trochu jiné krásy podmořského světa. Abyste mohli v Národním parku Cahuita šnorchlovat, potřebujete doprovod certifikovaného průvodce. To jsme udělali i my a šnorchlování jako takové bylo nádherné. Bohužel jsme měli velice špatnou zkušenost s organizací, která tuto exkurzi pořádala, proto vám ji nemohu doporučit. Podle recenzí však vypadá dobře např. společnost Marcos tours.

Mezi další místa patří pláž Biesanz u Národního parku Manuel Antonio, Isla Tortuga v severní části pacifického pobřeží, a dále obecně poloostrov Nicoya. Korály a nádherný podmořský život však můžete zahlédnout prakticky úplně všude, doporučuji tedy přibalit šnorchly do kufru a vozit je s sebou.

Rafting na bílé vodě

Rafting nesmí v našem výčtu chybět. Na Kostarice naleznete několik řek, které jsou vhodné pro provozování raftingu a ten je tak další pro turisty populární aktivitou. Nejznámějším místem pro rafting je řeka Pacuare, která má i klidnější i divočejší část, a v každém případě je prostě nádherná. Můžete vyzkoušet třeba tuto raftingovou tour.

Rafting se však dá provozovat i u La Fortuny a na dalších místech. Pokud vám nevadí namočit se trochu více a svoji projížďku po řece mít trochu kratší, vyrazte na tubing (aktivita, kdy se vezete na nafukovacím kruhu nebo podobném předmětu po řece). Ten lze provozovat například i na úchvatné Río Celeste nebo v národním parku Corcovado.

Já jsem si rafting na Kostarice nevyzkoušela. Původně byl v užším výběru aktivit, ale nakonec jsme ho z důvodu nedostatku času museli vynechat. Vás bych však určitě povzbudila v tom, ať na rafting na Kostarice vyrazíte, protiže fotky z výše zmíněné Pacuare vypadají opravdu bombasticky.

Jóga na úchvatných plážích

A na závěr trochu toho relaxu (tedy, možná). Na Kostarice narazíte na jógová studia na každém rohu, a to mimo jiné protože je tu tento sport hodně populární. Pravděpodobně dobře zapadá do přístupu k životu v duchu pura vida.

Ať už jste zrovna v městečku Dominical, v převážně party oblasti v Puerto Viejo de Talamanca nebo v turistické La Fortuně, tak pokud se vám zachce si zacvičit jógu, můžete si být jistí, že nějaké jógové studio máte poblíž. Vedle klasických studií můžete vyrazit lekce na pláž či jinam do přírody. Pokud si tak chcete jógu na Kostarice zacvičit, tak ať už vyrížíte kamkoliv, prozkoumejte svoje okolí. Existuje velká šance, že nějaké studio najdete.

Na Kostariku můžete navíc vyrazit i na vícedenní jógové retreaty, a to například do Danyasa Yoga Studio v nádherném plážovém městečku Dominical.

Shrnutí: Sporty na Kostarice

Kostarika nejenomže přeje sportovním nadšencům, ale přímo vybízí ke sportu i ty, kteří za normálních okolností sportu příliš nehodlují. Prakticky každá sportovní aktivita na Kostarice se odehrává v obklopení nádhernou přírodou, díky čemuž se z obyčejných sportovních aktivit stávají nezapomenutelné zážitky. Ze spousty možností si vyberete, ať už na Kostariku cestujete sólo, s rodinou, s dětmi, s kamarády nebo s partnerem a rozhodně nebudete zklamaní.

Nechcete, aby vám příští článek utekl? Sledujte Deník cestovatelky na Instagramu nebo na Facebooku.

Close
Close

Deník cestovatelky

Objevování světa odpovědně & s láskou k přírodě

Traveling—it leaves you speechless, then turns you into a storyteller.
Close