Kostarika má mnoho nádherných míst a výhledů, které vám doslova seberou dech. Jedním z nich je vodopád na řece Río Celeste s pohádkově modrou vodou, která se propadá do stejně modrého jezírka uprostřed sytě zelené džungle překypující životem. Celá scéna vypadá tak nerealisticky krásně, že to člověka donutí přemýšlet o tom, jestli taková voda skutečně může být dílem přírody. Odpověď je taková, že ano – Río Celeste je jedním z přírodních zázraků.
Vzhledem k její kráse je Río Celeste oblíbená místními i turisty. K řece vede příjemná procházka živou džunglí, která nabízí spoustu dalších atrakcí – opice, ještěrky či výhledy na malebnou krajinu. Pokud jste se i vy rozhodli, že právě toto místo chcete během vaší cesty na Kostariku navštívit, potom čtěte dál. V tomto článku se dozvíte všechny základní informace, které k návštěvě vodopádu na Río Celeste, stejně jako dalších úchvatných míst nacházejících se v jeho okolí, potřebujete vědět.
Río Celeste | Základní informace
Río Celeste se nachází v severní části Kostariky a její návštěva dá se snadno spojit s návštěvou města La Fortuna a sopkou Arenal (z La Fortuna se sem dostaneme za o něco málo více nž hodinu cesty autem). Nejkrásnější část řeky, včetně vodopádu, se nachází v Národním parku Tenorio (Parque Nacional Volcán Tenorio), pojmenovaném po sopce, která se v parku také nachází.
Park je otevřen denně od 8:00 do 16:00. Vstup do parku stojí 12 USD pro dospělého a 5 USD pro dítě do 12 let, a je třeba jej předem zarezervovat v SINACu – oficiálním rezervačním systému některých kostarických parků. V systému je třeba si vytvořit účet, přičemž následně můžete libovolně zakupovat lístky do spousty národních parků Kostariky. Platit se dá kartou. Připravte si i španělský slovník, protože ne všechno překládá systém do angličtiny.
Vstupenku si kupujete na čas, ve kterém plánujete do parku vstoupit. Pokud si chcete být jistí, že koupíte vstupenku na nějaký přesný čas, pak doporučuji koupit vstupenku den nebo i více dní předem. Rezervační systém SINAC je jediné místo, kde si můžete lístky do Národního parku Tenorio koupit – na místě se koupit nedají.
Buďte připraveni na to, že tento národní park patří k jedněm z nejnavštěvovanějších na Kostarice, a tím, že se návštěvníci pohybují na relativně krátké trase (3 km), po které chodí jak tam, tak zpět, se množství lidí koncentruje. Nejvíce to pocítíte v hlavní turistické sezóně od prosince do dubna.
Mapa z Deníku cestovatelky
Abyste měli návštěvu Kostariky co nejjednodušší, sestavila jsem vám mapu s místy, která doporučuji navštívit. Jsou to buď místa, která jsem sama navštívila, nebo místa, která bych stoprocentně navštívila, kdybych na Kostarice měla o trochu více času! O všech uvedených místech píšu na Deníku cestovatelky, přičemž u každého místa v mapě najdete odkaz na příslušný článek. Pokud tam odkaz doposud není, tak článek ještě nevyšel, ale můžete se na něj těšit velice brzy!
Mapu si můžete jednoduše uložit do vlastní aplikace Google maps pro co nejpohodlnější návštěvu Kostariky.
Kdy navštívit Río Celeste?
Pro Río Celeste platí stejné střídání období dešťů a sucha jako pro většinu Kostariky, tj. zhruba od května do listopadu je zde období dešťů, a od prosince do dubna období sucha. Obecně se doporučuje cestovat na Kostariku spíše v období sucha – méně zde prší, turistické trasy nejsou tak rozbahněné, řeky nejsou zakalené. A právě poslední zmíněný důvod je důležitý i ve vztahu k Río Celeste – během období dešťů může být barva vody narušená, a tím pádem ne tak pěkná. Stejně tak může být náročnější absolvovat turistickou trasu, protože může být kluzčí a nebezpečnější.
Nespornou výhodou období dešťů je však málo turistů a ta nejzelenější možná příroda. Během období dešťů většinou neprší pořád – typicky dopoledne a brzy odpoledne ještě neprší, ale rozprší se během odpoledne a poté prší až do večera. Pokud tedy k Río Celeste vyrazíte v období dešťů, doporučuji vydat se na trasu co nejdříve ráno.
Zároveň však platí, že i uprostřed období sucha můžete zažít pořádnou kostarickou sprchu. Proto bych vám doporučovala brát s sebou na Kostarice všude pláštěnku, bez ohledu na to, kdy ji navštívíte.
Turistická trasa podél Río Celeste
U vstupu se nachází několik placených parkovišť, kde můžete nechat své auto. Jakmile dorazíte ke vchodu, budete muset předložit svoji rezervaci (stačí v e-mailu na mobilu) a svůj pas. Zkontrolují vám také batoh – stejně jako u většiny ostatních národních parků na Kostarice, ani zde nesmíte vnášet do parku jednorázové plasty.
Hned za vstupem naleznete jediné záchody v celém parku, mapu a infotabuli o počtu jednotlivých druhů fauny a flóry v parku. Odtud můžete vyrazit už na trasu – v celém parku je jenom jedna, bez nějakých větších odboček, takže nemusíte příliš přemýšlet o tom, kam jdete.
Trasa měří 3 kilometry, a není okružní, což znamená, že se po ní musíte také vrátit. Celkem tak nachodíte maximálně 6 kilometrů. Nezdá se to jako hodně, ale pokud nejste na turistiku zvyklí, může vám dát pořádně zabrat. V některých částech je náročnější terén, jsou zde úseky s velkým klesáním a stoupáním, ale hlavně – je zde velké vedro a vlhko. Proto doporučuji věnovat zvláštní pozornost tomu, co si oblečete a obujete – na nohy se nebojte vzít i pohorky, případně alespoň pevné botasky, a na sebe oblečení z lehkého a rychleschnoucího materiálu. Nezapoměňte ani na opalovací krém. Budete sice převážně mezi stromy, ale kostarické sluníčko umí spálit i na takových místech.
Další věc, na kterou se připravte, je hmyz. Ačkoliv jsem při návštěvě Río Celeste byla na Kostarice už tři týdny, a myslela jsem si, že jsem na všudypřítomné brouky zvyklá, tak Národní park Tenorio mě jejich koncentrací překvapil. Subjektivně mi přišlo, že jich tu bylo ještě více než kdekoliv jinde na Kostarice. Nezapomeňte tak na repelent.
První zastávka | Vodopád Río Celeste
První úsek cesty měří asi jeden a půl kilometru a vede skrze divokou džungli plnou nádherné zeleně přímo k vodopádu Río Celeste. Tento úsek by se mohl zdát jako ta méně zajímavá část, protože nevede podél oné mýticky zabarvené řeky, nicméně mě osobně kostarické pralesy prostě nikdy nepřestanou fascinovat a jsem si jistá, že každý milovník přírody si velice užije už tuto část. Pokud vyrazíte brzy ráno, máte zde (ale i dále na trase) šanci vidět opice, lenochody a další zvířata. Bez ohledu na to, v kolik hodin vyrazíte, uvidíte stoprocentně desítky modře zabarvených ještěrek. My jsme v parku zahlédli dokonce dva hady. Na ty pozor – mohou být jedovatí. Nicméně, pokud jdete po trase a nejste neopatrní v tom, na co saháte a čeho se chytáte, máte malou šanci, že by vás kousli.
K samotnému majestátnímu vodopádu Río Celeste vede malá odbočka z trasy. Cedule vás upozorní, že k vodopádu musíte sejít více než 200 schodů, které potom budete muset opět vyjít nahoru. Vynechat vodopád kvůli tomuto však v žádném případě nedoporučuji, protože to je to úplně nejkrásnější místo, které se v celém parku (a možná i v celé Kostarice?) nachází.
Jakmile tedy sejdete schody, ocitnete se na plošince přímo u vodopádu. Nikam nespěchejte a užijte si ho – nechci znít neuctivě k dalším, taktéž velice úchvatným místům v Národním Pakru Tenorio, ale nic lepšího už dnes neuvidíte.
Druhá zastávka | Výhled na sopku Tenorio
Jakmile budete připraveni se s údajně nejkrásnějším vodopádem na Kostarice rozloučit, vystoupejte zpět na původní trasu (dejte si na čas, je to fuška) a poté pokračujte doleva v původním směru. Nyní už budou jednotlivé zastávky na cestě blíže k sobě. Po pár set metrech (zhruba půl kilometru) se před vámi otevře výhled na rozlehlou džungli, a hlavně na sopku Tenorio. Mimo to si zde můžete přečíst pár zajímavostí na infotabuli.
Třetí zastávka | Modrá laguna
Připraveni na více modré? Po zhruba 200 metrech od výhledu na sopku Tenorio vás čeká další odbočka k Río Celeste – tentokrát kratší a méně náročná než ta k vodopádu. Ocitnete se u Modré laguny, kde si můžete opět velice zblízka prohlédnout nádherně modrou vodu. Koupání je bohužel jak zde, tak na všech dalších místech v parku zakázáno, ale mimo park existuje místo, kde do Río Celeste přece jenom skočit můžete – o tom však dále.
Čtvrtá zastávka | Vyvěrání pramenů
Hned za Modrou lagunou, po asi padesáti metrech, narazíte na další část cesty, kde se stezka potkává s vodou. Na tomto místě zároveň vidíte vyvěrat vzduch (respektive sulfur) přímo z vody, což vytváří dojem vařící vody. Nicméně nenechte se mýlit – voda zde skutečně velice horká je, a proto respektujte místní pokyny a nedotýkejte se jí.
Pátá zastávka | Mosty přes Río Celeste
V této části trasy už na mnoha místech vidíte prosvítat modř vody mezi stromy. Po dalších pár set metrech dojdete ke dvěma mostům přímo přes řeku, kde zažijete nádherné výhledy.
Šestá zastávka | Soutok řek
Jakmile přejdete oba mosty, jste už jenom malý kousek od samotného závěru trasy. Na tomto místě můžete vidět, jak se formuje neuvěřitelná modř vody – stékají se zde dvě řeky a jejich reakce potom vytvoří právě takovouto nádhernou barvu. Máte zde také několik infotabulí, které celý proces podrobně vysvětlují.
Jakmile se dostatečně nabažíte, už nezbývá nic jiného, než se vrátit zpět. Všechny výhledy na Río Celeste si tak můžete užít ještě jednou, a jakmile vyjdete z národního parku ven, je čas na koupel.
Koupání v Río Celeste
Výše jsem upozorňovala, že koupání v Río Celeste je v Národním parku Tenorio zakázáno. Dobrá zpráva je, že řeka vede i mimo park, a tam už se v ní koupat dá. Voda zde sice není tak modrá, jako v parku, ale stále má dost neobyčejnou barvu na to, abyste měli z koupání zde velký zážitek.
A kde tedy toto místo najdete? U hlavní silnice, po které budete k Národnímu parku Tenorio přijíždět, respektive z něj odjíždět. Místo se na Google mapách nazývá Río Celeste Free Pool. Můžete u něj nechat auto a vykoupat se buď zde, případně se trochu projít proti proudu řeky, abyste našli místo, které se vám bude líbit.
Koupání v Río Celeste je ideální aktivitou pro zakončení dne v Národním parku Tenorio. Po treku ve vlhkém a horkém prostředí rádi shodíte pohorky a seběhnete se zchladit do nádherné vody před tím, než zamíříte na svoje ubytování.
Zajímavosti | Proč je Río Celeste modrá?
Na konci trasy uvidíte, že obě řeky, které se slévají v Río Celeste, jsou úplně bez barvy, ale jakmile se spojí, barva vzniká. Proč tomu tak je? Jedna z řek má kvůli blízkosti sopky Tenorio vysokou kyselost, zatímco druhá v sobě nese částice hliníku a křemíku. Když se tyto dvě řeky střetnou, tak právě tyto částice se kvůli změně Ph zvětší a působením světla způsobí nádhernou tyrkysovou barvu.
Pokud vám realita přijde stejně nesrozumitelná, jako mně, tak nabízím také náboženské vysvětlení celého jevu. Místní totiž věřili, že barva byla způsobená tím, že Bůh upustil do Río Celeste svůj štětec, když maloval oblohu.
Shrnutí | Jak navštívit Río Celeste
Pojďme si celý článek shrnout. Río Celeste je nádherná a rozhodně stojí za návštěvu – stačí si sem udělat jednodenní výlet z La Fortuny, kterou většina turistů stejně na své cestě skrze Kostariku nevynechá. Při návštěvě byste měli myslet zejména na následující:
- Pro nejlepší barvu vody vyrazte k Río Celeste v období mezi prosincem a dubnem.
- Nezapomeňte si předem rezervovat lístek v SINACu (pro Parque Nacional Volcán Tenorio) – vstupné vás bude stát 12 USD na osobu (případně 5 USD pro dítě mladší dvanácti let).
- Do parku neberte jednorázové plasty. Naopak vezměte si pevnou obuv, lehké a rychleschnoucí oblečení a dostatek tekutin.
- Do parku vyrazte co nejdříve, ať se vyhnete davům. U parku je možné za poplatek zaparkovat.
- Turistická trasa není okružní, musíte se vrátit stejnou cestou, kterou jste přišli. Celkem má asi 6 kilometrů.
- Na trase je několik zajímavých zastávek. První z nich je zároveň tou nejkrásnější částí parku: vodopád na Río Celeste. Dále se můžete těšit na krásné výhledy na řeku či na sopku Tenorio, mosty a také na samotné místo, kde se úžasná barva vody tvoří.
- Po opuštění parku se zastavte u části řeky, která se nachází mimo národní park. Můžete se zde totiž zadarmo vykoupat a jedná se o ideální aktivitu po ne úplně nejsnadnějším treku.
Vyrážíte na Kostariku? Přečtěte si také:
- Jak na Kostariku: přípravy na vycestování
- Manuel Antonio: jak navštívit ráj na zemi
- Cesta za krokodýly: Most přes Río Tárcoles na Kostarice
- Hledáte nejlepší vodopád na Kostarice? Zkuste vodopády Nauyaca
- Dominical: surfařský ráj, jóga a pohoda
- Skrytá perla Kostariky pro každou dobrodružnou duši: Drake Bay
- Jaké sportovní aktivity si na Kostarice nenechat ujít?
- Na Kostarice mimo vyšlapanou cestu: Santa María de Dota
- Průvodce Národním parkem Cahuita: Turistika a šnorchlování v karibském ráji
Pokud byste měli k návštěvě Río Celeste nebo Kostariky jakékoliv dotazy, neváhejte mě kontaktovat na e-mailu simca@denikcestovatelky.cz, případně na sociálních sítích níže.
Nechcete přijít o další články z Kostariky? Sledujte Deník cestovatelky na Instagramu nebo na Facebooku.