Svět za našimi hranicemi je nebezpečný. Už jste to také slyšeli? Není divu. Vzhledem k tomu, že největší pravděpodobnost prorazit na titulky novin mají především hrozné a šokující zprávy, by se mohlo zdát, že všude na světě se konstantně dějí špatné věci.
Realita je však často jiná. Hrozby nebezpečí se měří poměrně těžko a málokdy platí univerzálně pro úplně celou zemi. Pokud máte něco nacestováno, tak víte, že pokud dodržujete základní pravidla, tak je velká část světa poměrně bezpečným místem.
To poslední, co bych následujícím textem chtěla, je odradit vás od cestování. Naopak, berte ho prosím tak, že vám má pomoci ještě snížit pravděpodobnost událostí, které jsou už tak na spoustě míst výrazně nepravděpodobné. A zároveň myslete na to, že pokud se přece jenom něco stane, s mnohem větší pravděpodobností to bude menší nepříjemnost typu ukradení vašeho mobilu.
Sama jsem si na cestách prošla řadou nepříjemných situací a postupně jsem si vytvořila systém pravidel, o které bych se s vámi ráda podělila. Pojďme se na ně podívat!
Story time: co všechno jsem už přežila
Čas na příběh. Osobně jsem už na cestách zažila leccos. Když jsem v 18 letech vyrazila do Istanbulu, zrovna v noc, kdy jsme přiletěli, se zde odehrál teroristický útok s téměř 50 mrtvými a 100 zraněnými. Když jsem o dva roky později vyrazila do Barcelony, vinou nepozornosti jsem přišla o svoji kabelku s doklady, mobilem i všemi penězi. No a královnou všech mých špatných zkušeností je to, že jsem se zrovna nacházela v Rusku, když v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu.
Ačkoliv to zní děsivě, tak o teroristickém útoku, který se odehrál 4 kilometry ode mě, jsem se dozvěděla až z médií, v Barceloně jsem si zařídila náhradní pas a půjčila si peníze od spolucestující kámošky, a z Ruska jsem prostě odjela domů. Všechny tyto situace pro mě znamenaly větší či menší komplikace, ale vlastně nic víc. Všechny vypadaly na první pohled jako opravdová noční můra, ale žádná z nich nebyla bezvýchodná. Najít řešení může chvíli trvat, ale jako u všeho platí, že většinou nějaké existuje, takže pokud se něco stane, stačí zachovat chladnou hlavu.
Skvělé zážitky zadarmo? Přečtěte si, co můžete zažít v Helsinkách, Washingtonu, D.C. nebo Stockholmu
A kdybyste se mě zeptali, co z těch tří věcí bylo nejhorší, tak řeknu, že to ukradení věcí. Musela jsem potom obíhat úřady kvůli nové občance, koupit si nový mobil, zařídit novou sim kartu a platební kartu, přímo v Barceloně jsem navíc musela na konzulát kvůli náhradním dokladům pro cestu zpět do Česka. Na druhou stranu, válka na Ukrajině i teroristický útok v Istanbulu pro mě v dané chvíli byly sice velký stres, ale zároveň se mi nic objektivně nedělo.
Proč jsem byla v Rusku, když zaútočilo na Ukrajinu?
V Rusku, konkrétně v Petrohradu, jsem byla v akademickém roce 2021-2022 na svém druhém Erasmu (první jsem absolvovala v Brightonu ve Spojeném království). Jednalo se o jednu z nejintenzivnějších a nejzajímavějších cestovatelských i studijních zkušeností, které jsem kdy zažila. V Petrohradu se mi opravdu líbilo, bavilo mě učit se rusky a poznala jsem zde spoustu zajímavých lidí.
Ovšem ve chvíli, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, jsem poměrně rychle dospěla k závěru, že v takové zemi být nechci. Kromě toho, že jsem nechtěla podporovat svými penězi zvěrstva, která se odehrávala a dodnes odehrávají na Ukrajině, jsem se sama nechtěla cítit každodenně ve stresu z různých represí ruského státu a neustále se zpřísňujících sankcí. Když jsem týden po začátku otevřené války v únoru 2022 odjížděla, už mezi Ruskem a Evropou nelátala žádná letadla, ministerstvo zahraničí zavřelo všechny konzuláty a nefungovala mi platební karta. Přesto jsem se mohla v bezpečí sbalit a odjet domů, byť trochu komplikovaněji.
Pokud se někdy v nějaké podobné situaci ocitnete, doporučuji vám udělat to samé. V okamžiku, kdy v zemi vašeho pobytu vznikne naráz nějaká velká nestabilita, jako je válka, nemá smysl na cokoliv čekat. Sbalte se a odjeďte.
Chci tím říct, že je vlastně strašně nepravděpodobné, že se připletete do něčeho opravdu hrozného. Základem celého tohoto článku je prevence. Ta je totiž nejvíce v našich rukách a zároveň na obvyklé turistické obtíže funguje velmi efektivně. Pojďme se na ni podívat.
Před cestou
Již před cestou můžete udělat několik opatření, která vám pomohou zůstat na cestě v bezpečí, případně zjednoduší řešení komplikací.
DROZD
Znáte DROZD? Jedná se o zkratku pro Systém dobrovolné registrace občanů při cestách do zahraničí. Je to oficiální systém Ministerstva zahraničních věcí České republiky a můžete se sem zaregistrovat pro jakkoliv dlouhou cestu kamkoliv po světě. Vyplníte zde své kontaktní údaje, koho kontaktovat v případě nouze a podrobnosti vaší cesty.
Díky DROZDu má ministerstvo zahraničí přehled o tom, kolik Čechů se kde v zahraničí nachází, a v případě přírodních katastrof, teroristických útoků, válek a dalších extrémních situací je schopno se s vámi rychleji spojit a pomoci vám.
Už se mi párkrát stalo, že mě ministerstvo zahraničí prostřednictvím DROZDu přes SMS zprávu varovalo o nějakém nebezpečí. Kromě výše zmíněné situace v Istanbulu mi přišla i informace o střelbě v Londýně, když jsem byla na Erasmu v Anglii. Když potom v roce 2022 Rusko otevřeně zaútočilo na Ukrajinu, ministerstvo zahraničí posílalo informace o vývoji situaci, výzvy k opuštění země a zároveň možnosti pro vycestování poté, co byla přerušena letecká doprava mezi Ruskem a většinou Evropy.
DROZD tak můžu vřele doporučit – vyplnění vám zabere pár minut a pak můžete být o něco klidnější.
Informování se o bezpečnostní situaci
Osobně tento krok dělám strašně nerada, protože mám pocit, že mi to kazí nadšení z blížící se cesty, Ale zároveň to považuji za nezbytné a nejednou mi to pomohlo.
Jde o zjištění si informací o situaci v dané zemi ještě před cestou. Dobrým základem je navštívení stránky Ministerstva zahraničních věcí, kde ke každé zemi najdete bezpečnostní doporučení. Podrobnější informace lze potom dohledat například na stránkách amerického ministerstva zahraničí.
Ale na tomto místě je dobré zdůraznit velké ALE. Ministerstva se nebojí občas trochu přehánět, takže se tím nenechte vyděsit. Špatné zprávy zde nechávají extrémně dlouho a někdy zapomínají zdůraznit, že zrovna mluví jenom o konkrétním nebezpečném úseku země. Nicméně informace mají relevantní a stojí za to se jimi prokousat. Naordinujte si potom četbu o tom, co hezkého vás čeká, ať případný strach zaženete těšením se na nové zážitky.
Dále je vhodné podívat se na nejnovější zprávy ze země, kam míříte. Kromě potenciálních bezpečnostních informací (probíhající protesty atp.) zde můžete zjistit i zajímavé informace o tom, že se například v zemi zrovna konají volby, sportovní turnaje či velké koncerty, které by vás mohly při vaší návštěvě omezit. Opět prosím myslete na to, že z médií může vše vypadat kaatstrofálněji, než to ve skutečnosti je. Nic nepodceňujte, ale nenechte se od své cesty odradit.
U exotických zemí nezapomeňte také na kontrolu zdravotní situace a zda máte všechna potřebná očkování. K tomu je vhodná návštěva očkovacího centra, např. AVENIER.
Co naopak před cestou nedělat
Někteří lidé mají tendenci se připravit na potenciální potíže tím, že si vezmou něco, co by mohli použít jako zbraň. V tom případě vás chci upozornit, že ať už přibalíte jakoukoliv formu obranného prostředku, můžete z toho mít při cestování obtíže.
Například i pouhé pepřové spreje jsou zakázány prakticky v celé Evropě s výjimkou Česka a Slovenska. O jiných věcech, typu nožů a střelných zbraní, ani nemluvě. I pokud jsou ve vaší cílové destinaci povolené, pro jejich převoz musíte vyřídit zpravidla spoustu byrokracie, pokud to je vůbec možné.
Radši se tedy připravte na to, že vaše obrana bude spočívat zejména ve vyhýbání se nebezpečným situacím.
Na cestě
Jakmile vyrazíte na cestu, pamatujte na to, že můžete být terčem mnoha kriminálníků, a to zejména pro své peníze. Kvůli nižší orientaci na novém místě, neznalosti místních poměrů a vašemu očekávanému bohatství tvoříte prostě snadný a žádaný terč. Vaším hlavním cílem je vytvořit dojem, že to tak ve skutečnosti není.
Jakmile kamkoliv dorazíte, doporučuji vám zjistit si, kde se nachází nejbližší nemocnice, případně i policejní stanice. Zjistěte si také, kde najdete nejbližší konzulát. Díky tomu, že jsme členy Evropské unie, se v případě potřeby můžete obracet i na konzuláty dalších unijních zemí.
Peníze a cennosti
Peníze a cennosti budou nejčastějším cílem kriminálníků. Drahé šperky a jiné nepotřebné cennosti doporučuji nechat ideálně doma v Česku a peníze nosit v menších obnosech a mít je poschovávané na vícero místech. Pokud máte v ubytování trezor, můžete si hlavní částku schovat zde a každý den si brát jenom potřebný denní obnos.
Peníze potom noste zvlášť od dokladů. Doklady pro zloděje většinou tak zajímavé nejsou, ale vám může ušetřit spoustu starostí, že při nejhorším přijdete „jen“ o hotovost. V některých zemích si můžete nechat pas a další doklady na české ambasádě a dále cestovat jenom s oficiální kopií pasu, kterou vám ambasáda vystaví.
Dobré je také mít s sebou alespoň dvě platební karty, které noste opět na rozdílných místech. Zablokovat platební kartu dnes umožňují prakticky všechny banky jednoduše v aplikaci, ale pokud si na cestu vezmete jenom jednu kartu, potom po jejím odcizení a zablokování zůstanete v poměrně nepříjemné situaci.
Podobně je ideální mít s sebou dva mobily. Díky tomu máte náhradní řešení nejenom pro situace, kdyby váš hlavní mobil někdo ukradl, ale i pokud by se vám třeba rozbil.
Podvody (scamy)
Další smutnou věcí, které turisté čelí prakticky všude, jsou podvody, nebo také scamy. Může se jednat o nenápadnější využití neznalosti turistů pro finanční prospěch, ale i o nepříjemné až nebezpečné situace.
Zde vám může opět pomoci načtení dostatečného množství informací předem. Tahle obrana je spolehlivá, protože podvodníci opakují to samé stále dokola a lidé, kteří se nachytali, rádi šíří dál osvětu a varování dál. Zároveň v zásadě neexistuje jiný způsob, jak se na to přípravit, protože kombinace vaší neznalosti místního prostředí a promyšlených triků podvodníků může způsobit, že i ten nejopatrnější turista se nachytá. Pro ilustraci: v některých zemích můžete narazit na falešnou policii. A kdo z nás by na cestách odporoval místní policii, když nezná místní zákony a neví, do jakých nepříjemností ho to může dostat, obzvláště, pokud ten policista chce jenom pár stovek na pokutě?
Zkuste si proto vaši cílovou destinaci z hlediska podvodů alespoň zhruba prohledat na Googlu. Dobře funguje třeba vyhledávání hesla: „Tourist scams in…“
Láká vás nádherná Kostarika? Přečtete si praktického průvodce pro cestu na Kostariku
Když jste potom na cestě, je vhodné být ostražití. Je skvělé poznávat se s novými lidmi, ale ne každý, kdo je přátelský, to s vámi myslí opravdu dobře. V těchto situacích platí více než kdy jindy, že důležité je být ve střehu a věřit své intuici. Náš mozek dokáže na podvědomé úrovni zpracovávat spoustu signálů o nebezpečí, kterých si vědomě nevšímáme. Proto, jakmile se vám nějaký člověk nebo situace nějak nezdá, běžte pryč.
Základní obrana před podvodníky a zloději
Vaším receptem na bezpečné cestování je ideálně se vůbec nedostávat do situací, které by mohly znamenat vaše okradení. Jak to udělat?
- Soustřeďte se a dávejte pozor na rozptýlení: Při cestování jsme bohužel rozptýlení neustále. Poznáváme novou kulturu, nové lidi, novou atmosféru. Zažíváme spoustu nových vjemů a žijeme najednou úplně jiné dny, než jsme zvyklí. To vše náš potom rozptyluje od toho, abychom si pevně drželi kabelku cennostmi. Protřelejší zloději to dokáží ještě zesílit tím, že vás rozptýlí záměrně. Způsobí na ulici povyk, něco na vás vylijí nebo se s vámi dají do řeči. Jejich komplic vám v mezičase vybere kapsy. Já sama už jsem naučená si hned chytit všechny své věci pevněji, jakmile ke mně někdo přijde nebo jakmile zaznamenám nějakou neobvyklou situaci (třeba hádku) a vám doporučuji naučit se to také.
- Nebojte se být nepřátelští, říkat ne a dělat scény: Málokomu z nás je to vlastní, ale v některých situacích může být opravdu nápomocné strhnout scénou pozornost jak na sebe, tak na podvodníka, a tím ho vyděsit. Vy problémy nechcete, ale věřte mi, že on je chce ještě méně. Nepřátelskost a rozhodnost při odmítání může snížit vaši zajímavost jakožto potenciální oběti, protože tím ukazujete, že nikomu rozhodně nedáte nic zadarmo.
- Dodržujte obecná pravidla bezpečnosti: Po setmění zůstávejte na ubytování; kontrolujte recenze všech služeb, které využíváte; nechoďte do temných uliček; pokud se vám něco nelíbí, běžte pryč; nenechte se cizími lidmi přemluvit k něčemu, co se vám nezdá. Všechny tyto rady patří k absolutními základu bezpečnosti v běžném životě, ale při cestování dvojnásob. Nerezignujte na ně jenom protože chcete dát průchod svojí spontánnosti!
A pokud bude hůř…
Velice výjimečně vás na cestách mohou potkat situace, v nichž nejde jenom o vaše peníze. Hovořím o věcech, jako je fyzické napadení, únos, přírodní katastrofa, či třeba právě teroristický útok. Jako základ pro vaši ochranu dobře poslouží rady uvedené výše, a zároveň opět vaše intuice. Pokud se vám místo nelíbí, nechoďte na něj. Mohli by vás tam přepadnout. Pokud začnou všichni utíkat z pláže pryč, utíkejte taky. Může se blížit tsunami.
Pokud už se něco stane, a vy jste v situaci, kdy můžete něco udělat, spojte se co nejdříve s následujícími místy v tomto pořadí:
- Pojišťovna a nemocnice, pokud jste zranění;
- Konzulát nebo ambasáda České republiky, případně kteréhokoliv jiného státu Evropské unie;
- Místní policie, případně se řiďte doporučením konzulátu.
Pokud jste zranění, tak ošetření je opravdová priorita. Pojišťovna vám pomůže s vyhledáním nejbližší nemocnice, v některých situacích vám jsou schopni pomoci i jinak. Doporučuji se s ní tak spojit co nejdříve. A zároveň se opravdu nesnažte cestovat bez pojištění, protože přesně v těchto situacích se vám to může šeredně vymstít.
Konzulát, případně ambasáda, vám je schopná poskytnout informace o aktuální situaci a pomoci vám, pokud je to třeba. Pokud jste registrovaní v DROZDu, je možné, že se vám v nějakých situacích ozvou sami. Nezapomeňte, že můžete vyrazit na jakoukoliv ambasádu nebo konzulát kteréhokoliv státu Evropské unie. Já osobně bych v případě potřeby hledala kromě českých také německé či francouzské zastupitelské úřady, a to protože tyto státy mají velké množství konzulátů různě po světě a zároveň jsou na mezinárodním poli významnými hráči.
To, zda kontaktovat místní policii, nebo ne, ideálně proberte s konzulátem. Obecně to může být spíše k užitku než ke škodě, ale v některých státech může být policie například tak zkorumpovaná, že její kontaktování může být zbytečné, ne-li přímo nebezpečné.
Bohužel v tomto článku nemohu obsáhnout rady na každou potenciální katastrofu, která vás může potkat. A upřímně jsem přesvědčená, že to ani není účelné, protože většina z nich je opravdu velmi nepravděpodobná. Pokud však jedete do místa, které je známé výskytem některých nebezpečných situací, doporučuji vám si o těchto konkrétních situacích více načíst v jiných zdrojích.
Intuice, intuice, intuice
Naznačila jsem to již výše, ale cítím potřebu to ještě jednou zdůraznit. Intuice je naším přítelem a je důležité jí naslouchat. Vy můžete usilovně přemýšlet, proč se vám na té sympatické a přátelské slečně, která vám nabízí odvoz, něco nezdá, a nakonec si vyhodnotit, že to je asi blbost, ale vaše podvědomí si moc dobře všímá nepřirozených gest nervózního člověka, který má za lubem něco nekalého. Radši si nechte ujít potenciální zážitek, než abyste potom litovali.
Aby intuice správně fungovala, je důležité být ve střehu a všímat si svého okolí. Se sluchátky v uších a zahledění do mobilu prakticky jistě přehlédneme podezřelou osobu i když stojí metr od nás. Při cestování může být právě toto jedna z největších výzev, protože při obrovském množství nových vjemů, dojmů a pocitů, můžete být zcela přehlceni. Nezapomeňte tak i při cestování na kvalitní a pravidelný odpočinek.
Závěrem
Při cestování je třeba věnovat svmu bezpečí zvýšenou pozornost. Ale na druhé straně není třeba se z každé cesty za hranice zbytečně stresovat. Při cestování se můžeme setkat jak se situacemi, kdy nám hrozí nějaké nebezpečí, tak se situacemi, kdy jsme vlastně v mnohem větším bezpečí než v našem autě při řízení do práce v průměrné ráno. Bohužel, nehody a náhody se mohou stát všude, a my se tak musíme snažit jim předcházet, a být na ně připraveni pro případ, že i tak nastanou.
Důležité je informovat se o místní situaci a potenciálních rizicích, věřit své intuici a dodržovat základní pravidla bezpečnosti. Už díky těmto drobným změnám výrazně snižujete řadu rizik.
Ale, stejně jako na začátku, bych chtěla na konci říci, že strach by vás určitě neměl odrazovat od cestování. Svět rozhodně není tak nebezpečný, jak se může zdát třeba z médií. Nebojte se ho vyrazit objevovat.
Nechcete, aby vám příští článek utekl? Sledujte Deník cestovatelky na Instagramu nebo na Facebooku.