Washington, D.C. je hlavní město a také sídlo moci jedné z největších světových velmocí. Díky tomu má jedinečnou atmosféru a svým návštěvníkům nabízí opravdu unikátní zážitky a místa k objevování.
Musím říct, že osobně jsem z Washingtonu, D.C. byla velice pozitivně překvapená! Mám vždycky ráda, když mohu za málo peněz získat hodně muziky a v tomto ohledu byl Washington, D.C. naprosto skvělou destinací. Nikdy bych nevěřila, že zrovna hlavní město USA budu vnímat jako low-cost destinaci, ale pravda je taková, že ve Washingtonu můžete zažít neuvěřitelné zážitky a nezaplatit za ně ani korunu.
Opravdu velká spousta úžasných věcí zde lze totiž vidět a zažít zcela zdarma, a to včetně nejznámějších a ikonických míst, která určitě znáte například z filmů. V tomto článku vám představím mých sedm oblíbených aktivit, které si můžete ve Washingtonu, D. C. i vy užít bez jakýchkoli nákladů. Od ikonických památek po fascinující muzea – připravte se na dobrodružství plné nezapomenutelných zážitků!
Mapa od Deníku cestovatelky
Abyste měli návštěvu Washingtonu, D.C. co nejjednodušší, sestavila jsem vám mapu s místy, která zmiňuji v tomto článku. V mapě najdete přehledně zaznačená všechna místa, která níže doporučuji, a to včetně základních informací o jejich návštěvě.
Praktický průvodce Washingtonem, D. C.
Začněme však prakticky. Co vše návštěvě DC potřebujete?
Podmínky pro vstup do USA
Pro vstup do USA za účelem turistiky na pobyty do 90 dnů platí bezvízový styk. Musíte si však zažádat o elektronické povolení ke vstupu, tzv. ETA (Electronic Travel Authorization), a to na této webové stránce. Doporučuji si žádat alespoň 72 hodin před cestou, abyste měli jistotu, že vaše žádost bude vyřízena včas. Počítejte také s tím, že v průběhu žádosti budete muset zaplatit administrativní poplatek ve výši 14 USD. Jakmile bude žádost vyřízena, dostanete předběžné povolení ke vstupu (předběžné je protože vstup vám může být odepřen při kontrole na letišti po příletu i přes to, že toto povolení máte), které platí na dva roky a lze využít i opakovaně. Na žádné cestě však nesmíte při pobytu překročit 90 dnů. V případě odmítnutí musíte zažádat o vízum. Bližší informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Jak se do Washingtonu dostat
Pokud se rozhodnete Washington, D.C. navštívit, máte hned několik možností a letových tras. Pokud vyrážíte z Prahy, průměrná cena letenky je okolo 16.000,- Kč. Letět budete muset s přestupem a to například přes Curych či Brusel (Swiss Air či Brussels Airlines vás vyvezou z Prahy, z přestupní stanice pak poletíte s americkou aerolinkou United). Dobrou možností je i německá Lufthansa s přestupem ve Frankfurtu či Mnichově. Do tohoto článku jsem vám sepsala tipy, jak na jakémkoliv výletě nakoupit letenky co nejvýhodněji.
Pokud jste časově flexibilní a chcete letět co nejlevněji, zkuste zkouknout lety nízkonákladové společnosti Fly Play. Nabízí lety s přestupem v Rejkjavíku, přičemž si můžete zdarma přidat až desetidenní layover na Islandu a navštívit tak dvě země najednou. S touto společností lze snadno nalézt letenky na trase Praha – Washington, D.C. pod 10 000,- Kč, a lze se dostat i na ceny okolo 6 000,- Kč. Najdete zde i lety do dalších amerických měst, jako je New York nebo Boston.
Ubytování v DC
Co se týče ubytování, tak bohužel musíte počítat s vyššími cenami. Ve Washingtonu D.C. je velká spousta různých hotelů, ale jsou zaměřeny spíše na nóbl hosty. Každopádně, pokud chcete ušetřit co nejvíce, dobrou možností jsou:
- U Street Capsule Hostel – ubytování hostelového typu, avšak v moderních kapsulích, díky kterým budete mít dostatek soukromí. Ceny se pohybují okolo 50 USD na osobu a noc. Hostel se nachází blízko centra i stanice metra. Je na Bookingu slušně hodnocený.
- Duo Nomad – opět se jedná o hostel za podobnou cenu, tedy okolo 50 USD. Nachází se také blízko centra i městské hromadné dopravy. Na Bookingu je v současné chvíli hodnocený ještě o trochu lépe než výše uvedený kapsulový hostel.
Pokud si přejete vlastní slušný hotelový pokoj, budete muset počítat s cenami začínajícími na okolo 200 USD za noc. Pokud však jedete alespoň ve dvou, výsledné náklady na jednoho nejsou tak hrozné. V takovém případě můžete vyzkoušet například State Plaza Hotel, The River Hotel či Hotel Madera. Všechny tři se nacházejí v centru, stojí okolo 215 USD na noc a mají výborné hodnocení.
Jak se pohybovat po DC
Ve Washingtonu D.C. funguje městská hromadná doprava, která se skládá z metra (respektive vlaku) a autobusů. Vyhledávat spoje můžete v Google mapách či skrze aplikaci SmarTrip. Koupit jízdenku si můžete online, a to buď ve zmíněné aplikaci, nebo na webu. Jízdenku si lze přidat do vaší apple či google peněženky.
No a kdybyste chtěli návštěvu Washingtonu, D. C. spojit s návštěvou dalšího amerického ikonického města, zamiřte do New Yorku! Ten se od Washingtonu nachází ve vzdálenosti asi 350 kilometrů a obě města jsou propojena autobusy, vlaky i letadly.
Nyní se už ale pojďme podívat na slibované tipy.
Tip č. 1: Procházka po mocenských sídlech: od Bílého domu ke Kongresu
Vydejte se na procházku po sídlech světové moci! Pokud vám přeje počasí, doporučuji těmito ikonickými místy americké politiky a historie vaši návštěvu DC začít.
Trasu začněte u Bílého domu a povšimněte si, jak je překvapivě malý. Pokračujte směrem k Washingtonovu památníku – věřte mi, že ho nepřehlédnete. Památník je jedním z dále uvedených tipů, pokud tedy chcete, můžete procházku rozdělit a začít navštěvovat místa, o kterých si můžete přečíst dále. Pokud se na Washingtonův památník zatím vydat nehodláte, tak si ho obejděte a prohlédněte zvenku a pokračujte směrem doleva a dokopce.
Půjdete skrze hezký parčík, kde se můžete kdykoliv zastavit, sednout do trávy a odpočinout. Po cestě budete míjet Smithsonian National Museum of Natural History – Smithsonovo muzeum přírodní historie a Smithsonian Museum of Air and Space – Smithsonovo muzeum vesmíru a letectví, o kterých si opět povíme níže. Pokud vyrážíte na jaře, možná se vám podaří stihnout období květu třešní, díky čemuž bude váš výhled na přibližující se Kongres opravdu nádherný. Washingtoňané jsou na svoje květoucí třesně náležitě hrdí, což pochopíte nejpozději při návštěvě prvního obchodu se suvenýry.
Jakmile se přiblížíte ke Kongresu, po pravé straně si můžete odskočit do Národní botanické zahrady, o které bude opět řeč níže. Ale v každém případě jste již u Kongresu! Doporučuji si ho pěkně prohlédnout ze všech stran. Můžete navštívit také Informační centrum Kongresu či popojít ještě o kousek dál a podívat se na další ikonické místo americké politiky: Nejvyšší soud USA.
Celá tato trasa měří asi 4,5 kilometru a po cestě nabízí spoustu možností pro zastavení a odpočinek. Nebojte se na ni vyhradit třeba i klidně velkou část dne. Trasu najdete zde a na mapě níže.
Tip č. 2: Lincolnův památník
Chcete další procházku? Tentokrát pojďme vyrazit po památnících. A nebojte, v tomto případě půjdete jenom něco okolo kilometru a půl.
Na tuto trasu se dostanete, pokud u Washingtonova památníku při cestě od Bílého domu zahnete doleva, tedy na druhou stranu než u výše zmíněného prvního tipu. Náš cíl tentokrát? Prezident Lincoln! Tato trasa vede mezi památníky dvou prezidentů a po cestě vás čekají další památníky: Pomník Druhé světové války a trochu bokem potom Památník války ve Vietnamu a Památník Korejské války. Všechna tato místa jsou opravdu velkolepá, tak je nevynechejte.
Nejikoničtějším místem po cestě je však bazén, případně jezírko, chcete-li, který k Lincolnově památníku vede. Je opravdu dost dlouhé, konkrétně 620 metrů! Jakmile kolem něj půjdete, můžete si zavzpomínat třeba na Foresta Gumpa.
Až se vám podaří jezírko pokořit, objevíte se u chrámu. Už stačí projít jenom velklepou bránou a jste u něj. U Lincolna. Můžete si být jistí, že na vás udělá dojem. Za jeho sochou si můžete přečíst následující slova: „V tomto chrámu, stejně jako v srdcích těch, pro něž zachránil Unii, bude památka Abrahama Lincolna uchována navěky“. Po bocích chrámu (zevnitř) potom ve zvláštních naleznete Lincolnovy nejdůležitější řeči: Gettysburský projev a druhý inaugurační projev. Lincolnův chrám je tak ideálním místem pro to, abyste se zastavili a ocenili jednoho z velkých mužů americké historie.
Kdo byl Abraham Lincoln?
Abraham Lincoln (1809–1865) byl 16. prezidentem Spojených států amerických a v čele své země sloužil od roku 1861 do svého zavraždění v roce 1865. Nejznámější je pro vedení země během americké občanské války a za vydání Prohlášení o emancipaci, kterým osvobodil otroky v konfederačních státech. Jeho odhodlání udržet Unii a zrušit otroctví z něj činí jednoho z nejvýznamnějších prezidentů v americké historii.
Tip č. 3: Smithsonovo muzeum přírodní historie (Smithsonian Museum of Natural History)
A teď už dost procházek a pojďme se podívat také do nějakých interiérů. Místem číslo jedna, kam byste měli určitě zavítat, je Smithsonovo muzeum přírodní historie. Jedná se o velice dobře propacované muzeum s řadou impozantních expozic a interaktivních atrakcí. Zabaví se zde jak děti, tak dospělí. A ano, i tato atrakce je zcela zdarma.
Jak se do Smithsonova Muzea přírodní historie dostat a co očekávat?
Vstupné je do muzea zcela zdarma a není ani potřeba žádná rezervace. U vstupu pouze projedete rychlou bezpečnostní prohlídkou a potom se už můžete jenom kochat a užívat si velkolepé expozice, přičemž jako první uvidíte impozantního jedenáctitunového afrického slona. Muzeum je obrovské a nebude pro vás žádný problém strávit zde celé odpoledne nebo i celý den. Ale návštěva se vám určitě vyplatí i pokud byste se zde měli zastavit třeba jenom na hodinu.
Otevírací doba je od 10 do 17:30 hodin. Vevnitř se nachází i kavárna, kde si můžete dát oběd (byť kvalita není zrovna špičková) a několik obchodů se suvenýry.
Smithsonovo muzeum přírodní historie: expozice
Muzeum má v současné chvíli otevřeno 20 expozic a lze navštívit i online! Moje nejoblíbenější expozice byly tyto:
- Sant Ocean Hall: Hala se stovkami podmořských tvorů v životní velikosti! Najdete zde všechny možné tvory, od těch malinkatých a roztomilých, až po obří velrybu, která visí ze stropu uprostřed místnosti. Jedná se o nádhernou a impozantní výstavu, která nadchne děti i dospělé.
- Kenneth E. Behring Family Hall of Mammals: Tato hala se svým uspořádáním a impozantnosti zcela vyrovná hale s podmořskými tvory. Ti zde však byli nahrazeni savci, kteří běhají po zemi, a to v různých koutech světa. Od afrických žiraf a lvů, přes australské koaly a klokany až po evropské veverky a jeleny, v této hale si opět užijete velkolepý zážitek bez ohledu na váš věk!
- Bone Hall: Zvířata ve své skutečné podobě jsou fascinující, ale víte, co mě fascinovalo ještě víc? Jejich kostry. Poprvé v životě jsem viděla třeba kostru rejnoka, hada či želvy. Ačkoliv tato výstava nebyla na první pohled tak impozantní, tak byla vysoce zajímavá a opět se zde zabaví úplně každý.
- David H. Koch Hall of Fossils – Deep Time: V Muzeu přírodní historie nesmí chybět ani exkurze do dob minulých! V této expozici se můžete podívat na úchvatné kostry dinosaurů v životní velikosti. Ty jsou postaveny tak, abyste dinosaury mohli sledovat jakoby v akci, což vytváří opět neuvěřitelně zajímavou podívanou a velký zážitek. Kromě dinosaurů se zde můžete pokochat i jinými dávnými tvory, přičemž mým osobním favoritem byl obří lenochod.
- Janet Annenberg Hooker Hall of Geology, Gems, and Minerals: Pojďme se posunout od zvířat dále. V této hale si můžete prohlédnout impresivní sbírku minerálů a drahých kamenů z různých koutů planety. Některé z nich dokonce vypadají tak nádherně, že ani nevěříte, že nepochází z jiného světa.
Všechny tyto expozice jsou permanentní, což znamená, že si je s největší pravděpodobností budete moc užít, ať do Washingtonu pojedet kdykoliv. Muzeum však nabízí i spoustu dočasných expozic, což znamená, že možná při své návštěvě narazíte na něco ještě zajímavějšího!
A mimochodem, najdete zde i českou stopu. Nechybí zde totiž soška Věstonické Venuše.
Po kom je Smithsonovo muzeum pojmenováno?
James Smithson (1765–1829) byl britský vědec a zakladatel Smithsonian Institution ve Washingtonu, D.C. Přestože nikdy nenavštívil Spojené státy, odkázal svůj majetek na založení instituce, která bude podporovat rozšiřování a sdílení znalostí. Smithsonian Institution, založená v roce 1846, se dnes skládá z řady muzeí, galerií a výzkumných center a je největším komplexem svého druhu na světě. Kromě Smithsonova muzea přírodní historie můžete ve Washingtonu navštívit také například Smithsonovo muzeum vesmíru a letectví (více viz níže).
Tip č. 4: Washingtonův památník
Washingtonův památník je prostě ikona! Navíc je ideálním místem, odkud získat krásný výhled na město. Jediným negativem jsou jeho stísněné prostory, které nemusí dělat dobře klaustrofobikům. Památník je také uzavřený v době špatného počasí, zejména bouřek, a to kvůli vyššímu riziku že do něj uhodí blesk.
Jak na vstup do Washingtonova památníku
Vstup do Washingtonova památníku je zdarma, ale počet vstupů na den je omezený. Ideální pro vás tím pádem bude obětovat jeden dolar na rezervační poplatek a zerezervovat si svůj vstup na památník předem, a to na této stránce. Ani to však není úplně snadné: lístky můžete koupit nejdříve 30 dní předem (konkrétně se začínají prodávat vždy v 10:00 amerického času), ale zároveň určitě neotálejte, protože mohou (zejména v hlavní sezóně) být prakticky hned vyprodané. Nastavte si tedy upozornění a jakmile nastane den, kdy vám zbývá do vaší návštěvy měsíc, tak hned rezervujte.
Několik vstupenek je také na každý den k dispozici přímo na místě na základě pravidla kdo dřív přijde, ten bere. Okénko se vstupenkami se otevírá v 8:45 a v sezóně zde touto dobou už může být dlouhá fronta. Lístky potom mohou zmizet opravdu rychle. Na druhou stranu, pokud vyzvedáváte lístky na místě, pak se vyhnete placení rezervačního poplatky (výše zmíněný jeden dolar).
Co čekat při návštěvě Washingtonova památníku
Po projití bezpečnostní kontrolou vás čeká výlet výtahem do výšky 150 metrů, kde se nachází patro určené pro pozorování města z výšky. Jakmile se dostatečně pokocháte, sejdete o poschodí níže, kde naleznete malou výstavu.
Kdo byl George Washington?
George Washington (1732–1799) byl prvním prezidentem Spojených států amerických a sloužil ve funkci od roku 1789 do roku 1797. Předtím vedl Kontinentální armádu k vítězství v americké revoluční válce. Je považován za „Otce své země“ a jeho vedení a státnictví byly klíčové pro založení nového národa a jeho první léta existence.
Tip č. 5: Hřbitov Arlington
Hřbitov Arlington je tak trochu bokem od hlavních atrakcí Washingtonu, a je tak potřeba se k němu dostat městskou hromadnou dopravou. Nejlepší je využít metra a vystoupit na stanici Arlinghton Cemetery. V blízkosti se potom můžete pokochat řekou Potomac nebo se z dálky podívat na proslulý Pentagon.
Jakmile jste na hřbitově, můžete vstoupit zdarma a zažít unikátní atmosféru tohoto místa. Na Arlingotnském hřbitově je pochováno 400 000 amerických vojáků z mnoha bitev a válek v historii, od americké občanské války až do nedávné války v Iráku. Hřitov je rozdělen do celkem asi 70 sekcí, z nichž některé jsou věnovány i válečným zdravotním sestřičkám či kaplanům. Hřbitov je také připraven na případná budoucí rozšíření. Najdete zde také slavný amfiteátr, který slouží mimo jiné také pro vzpomínkové a politické akce, jako jsou například oslavy Dne veteránů.
Na Arlingtonském hřbitově naleznete také několik památníků, z nichž nejznámějším je Hrob neznámého vojína. Jedná se o opravdový hrob, ve kterém je umístěno hned několik vojáků, u nichž se po smrti nikdy nepodařilo zjistit identitu. Je trvale střežen americkou armádou.
Tip č. 6: Botanická zahrada
Pojďme zpátky na naši původní trasu. Kousek od Kongresu najdete nádherné místo – Národní botanickou zahradu. Původně jsem její návštěvu neplánovala, ale když jsem se vracela zpátky od Kongresu k Washingtonovu památníku, tak jsem tomu dala šanci. A nezklamala!
Botanická zahrada má vnitřní i venkovní část a také vlastní obchod se suvenýry, kde si můžete nakoupit například i sady na vypěstování vlastních kytiček. Naleznete zde tropický skleník kde můžete vylézt až téměř ke střeše a vyzkoušet na vlastní kůži obrovský rozdíl mezi teplotou dole a o pár metrů výše, skleník s orchidejemi či třeba skleník s kaktusy.
Zahrada má tři části, z nichž každá má trochu jinou otevírací dobu. Skleníky a vnitřní prostory mají otevřeno od 11 do 18 hodin. Venkovní zahrady jsou otevřeny od rána do večera (jedna od 7 do 19 hodin a druhá „od úsvitu do západu slunce“). Časy se však mohou měnit, proto vám doporučuji si je před svojí návštěvou ještě zkontrolovat zde. No, a opět platí, že i zde je vstup úplně, ale úplně bezplatný!
Tip č. 7: Smithsonovo muzeum letectví a vesmíru (Smithsonian Museum of Air and Aviation)
A jsme u dalšího Smithsonova muzea! Tentokrát se jedná o Národní muzeum letectví a vesmíru. Stejně jako Smithsonovo muzeum přírodní historie jej můžete navštívit zadarmo, ale přece jenom zde naleznete jednu odlišnost: v případě Muzea letectví a vesmíru si musíte vstupenky zarezervovat předem na konkrétní čas. Vstup můžete zarezervovat na této stránce přibližně tři měsíce dopředu. Muzeum však vydává novou dávku vstupenek každý den v 8:30 právě na ten samý den. Nebudete tak mít vůbec problém zarezervovat vstupenku ještě v den návštěvy, jenom se možná budete muset přizpůsobit s časem. Muzeum se otevírá v 10 hodin a zavírá v 17:30. Poslední vstup je možný v 16 hodin.
Až v daném čase přijdete, pravděpodobně uvidíte opravdu hodně dlouhou frontu, které se ale nijak neděste. Na každou hodinu je k dispozici docela dost lístků, kapacita je totiž velká. Jakmile odbyde vaše hodina, fronta však zmizí během pár minut. Muzeum letectví a vesmíru mě osobně tolik nenadchlo, protože zrovna dvakrát technický typ nejsem, ale pokud vás bavilo třeba české Národní technické muzeum, bude se vám tu zaručeně líbit!
Doplnění a extra tip: Ze série Smithsonových muzeí ještě určitě bude stát za návštěvu Smithsonovo muzeum americké historie (Smithsonian Museum of American History), které má opět vstup zdarma a stejně jako do Muzea přírodní historie nevyžaduje ani rezervaci lístků. Já jsem bohužel toto muzeum nestihla, ale pokud vás historie zajímá, tak jej určitě nevynechejte! Více informací o muzeum najdete na jeho oficiální stránce.
Shrnutí a závěr
V hlavním městě Spojených států můžete zažít celou řadu jedinečných zážitků a navštívit mnoho ikonických míst americké i světové historie. Jakožto centrum moci světové velmoci má Washington velice specifickou atmosféru, kterou by si měl každý jednou za život vyzkoušet. Dobrou zprávou je, že Washington, D.C. je až překvapivě cenově dostupný, co se atrakcí pro návštěvníky týče. Navštívit zde úplně zdarma můžete jak velkolepá muzea, tak místa, kde se tvořila americká historie.
Mezi mé osobní tipy patří:
- Dvě muzea: Smithsonovo muzeum přírodní historie a Smithsonovo muzeum letectví a vesmíru
- Dvě procházky: Od Bílého domu ke Kongresu a od Washingtonova památníku k Lincolnovu památníku
- Dvě ikonická místa americké historie: Washingtonův památník a Arlingtonský hřbitov
- Botanická zahrada
Doufám, že pro vás byly tyto tipy užitečné a že si svoji návštěvu Washingtonu, D.C. užijete! Abyste to měli jednodušší, sestavila jsem vám tuto mapu s místy, které v článku zmiňuji a doporučuji navštívit. Stačí vám ji tedy rozkliknout a vyrazit!
Pokud chcete, aby vám žádný článek z Deníku cestovatelky neunikl, potom mě sledujte na Facebooku a na Instagramu.