Už jste slyšeli o etickém a udržitelném cestování? Že ne? Tak jinak. Už jste slyšeli o masovém turismu, který nadměrně zatěžuje planetu a konkrétní místa a lidi? Určitě ano. Toto téma se totiž v posledních letech objevuje častěji a častěji, a letos jste mohli zaznamenat třeba protesty proti turismu v Barceloně. Možná vás napadlo, že byste mohli být součástí tohoto problému. A možná máte pravdu.
Cestování se postupem času stává čím dál dostupnějším a oblíbenějším koníčkem. Vyrazit v dnešní době alespoň jednou za rok do zahraničí je prakticky standard, na který sice někteří dosáhnou a jiní ne, ale všichni ho chtějí splňovat. Ti šťastnější či alespoň odvážnější cestují potom i častěji a docela velké množství lidí už dnes cestuje profesionálně, tj. cestují prakticky pořád a vydělávají tím peníze.
A to všechno začíná přinášet velké problémy. Spousta míst je přehlcených turisty, vznikají neetické turistické atrakce a spousta místních lidí pod náporem turistů více trpí, než aby získávala z turisty utracených peněz nějaké výhody. Létá víc letadel, vznikají emise. Krásná místa jsou pod náporem mas ničena. Problémy přibývají. A pokud bychom chtěli být katastrofičtí, tak bychom mohli číct, že pokud se nad sebou nezamyslíme, možná budoucí generace už nebudou mít kam cestovat, protože všechno bude zničené. Co s tím?
Můžeme vůbec cestovat udržitelně a eticky?
Častá reakce lidí, kteří si uvědomí, jak moc destruktivní může turismus být, je: „A neměli bychom tedy radši úplně přestat cestovat?“ Ale vzhledem k tomu, že spousta z nás cestování zbožňuje, se této myšlenky lekneme a vlastně se rozhodneme na to radši nemyslet. Chcete dobrou zprávu? Po přečtení tohoto článku se vám to už nestane.
Odpověď je totiž ANO. Můžeme cestovat a zároveň u toho planetě a ostatním lidem neškodit. Naše cestování může mít dokonce přesně opačný efekt a planetě či místní komunitě naopak pomoct. A cestování je navíc skvělou příležitostí jak se dozvědět spoustu nového, včetně toho, jaké problémy řeší v kterých koutech planety a jak s jejich řešením můžeme pomoci. Nebo třeba že jinde nemají problémy, které řešíme my, a čím to je. Cestování snižuje rasismus, přispívá k toleranci a respektu k druhým, pomáhá nám učit se jazyky. Cestování nám prostě otevírá oči a vzdát se ho by mohlo jak na individuální, tak na globální úrovni způsobit víc škody než užitku. Máme tak dobrou motivaci hledat způsoby udržitelného cestování.
Proč cestovat udržitelně a eticky?
Víte, která exkurze na Kostarice ve mně zanechala nejhorší pocit? Jednalo se o šnorchlování v Národním parku Cahuita s organizací Willie´s tours CR. V Cahuitě můžete šnorchlovat pouze s průvodcem, tudíž jsme předem hledali nějakou společnost, která by nás na korálový útes vzala a ukázala nám ho. Bohužel jsme si zrovna v tomto případě nezkontrolovali recenze a pěkně se nám to vymstilo. Kromě spousty dalších věcí, které byly špatně, jako například rozpadající se loď a arogantní majitel, jsme zažili i poměrně nečekaně násilného průvodce, který se nebál mimo jiné tahat žraloky vouskaté z pod korálu za ocas, aby nám je mohl ukázat.
Tento zážitek pro mě byl šok, protože v tu chvíli jsem už na Kostarice byla déle než dva týdny, a zatím jsem ze strany místních zažila extrémní opatrnost vůči místní fauně a flóře, která je chloubou Kostariky. Při šnorchlování na jiném místě na Kostarice si průvodce dával dost velký pozor nejenom na to, abychom na zvířata nesahali, ale i na to, abychom se k nim ani příliš nepřiblížili.
Ten pocit, který jsem po této šnorchlovací exkurzi měla, shrnuje moji hlavní motivaci, proč cestovat eticky. Fakt mě to totiž mrzelo. A jinak skvělý zážitek ze šnorchlování v Karibiku pro mě má tak už navždycky zvláštní pachuť.
Myslím, že málokdo z nás chce žít s tím, že kvůli jeho návštěvě je místním lidem, zvířatům a planetě zase o něco hůř. Zážitek, který z takové cesty máte, tím je tak nějak otrávěný. Nevěšte však hlavu! Jak jsem psala výše, cestovat eticky a udržitelně je možné, stejně jako zanechávat po sobě na cestách víc dobrého než špatného. Protože pro mě samotnou je toto téma velice důležité, rozhodla jsem se sepsat tipy, jak na etické cestování. Díky nim můžete cestovat udržitelněji i vy. A co je na tom nejlepší? Možná se vám to bude líbit víc než váš současný styl cestování.
Jak cestovat udržitelně a eticky: 7 tipů
Níže vám dám několik tipů, které by vám mohly pomoci začít cestovat udržitelněji. Nezapomeňte, že něco je v tomto případě výrazně lepší než nic a že cílem není dělat to za každou cenu perfektně, ale stačí dělat to dobře. Pokud bude hodně lidí cestovat alespoň o něco udržitelněji, výsledek bude mnohem lepší, než aby to dělalo pár lidí perfektně. Tak se nebojte a zkuste to.
Tip první: Motivace pro cestování
Začnu trochu náročnějším tipem. Nejde totiž o něco, co byste mohli změnit lusknutím prstu. Ale věřím, že právě tento bod je zcela klíčový.
Myslím, že každý by si měl zodpovědět otázku, proč on sám cestuje. Zkuste to vy sami, než budete pokračovat ve čtení.
Co jste zjistili? Cestujete, protože chcete mít obsah na Instagram? Cestujete ze zvyku, protože jste do Chorvatska jezdili první týden v červenci odjakživa? Nebo nedej bože cestujete protože vás baví komandovat chudáky číšníky v pětihvězdičkových hotelích v Egyptě tak, jak normálně komanduje váš šéf vás? Pokud vás napadlo něco v tomto smyslu, možná byste se měli zamyslet, jestli vás vlastně cestování doopravdy alespoň trochu baví a jestli by nestálo případně za to, najít si nějaký jiný koníček (nebo třeba změnit práci).
Cestovat byste totiž měli podle mě jedině proto, že vás to hluboce naplňuje a že si to užíváte. Že chcete poznávat jiné kultury, milujete zkoušení nových věcí, rádi vyrážíte do neznáma, zbožňujete rozmanitost nebo třeba že vás to inspiruje. Každý si musí najít to svoje proč a bez něj by podle mě prostě cestovat neměl. Pokud totiž patříte k výše uvedenému příkladu turisty, který všude cestuje třeba jenom pro to, aby měl krásný obsah na Instagramu, pak cestováním opravdu jenom škodíte. Sobě i ostatním. Čímž nechci říct, že by nikdo neměl dávat svoje cesty na Instagram! Sama zbožňuju focení krásných míst a jejich sdílení se svými sledujícími, ale netvoří to podstatu mojí motivace cestovat.
Pokud víte, že cestování je pro vás důležité z nějakého vašeho konkrétního důvodu, určitě zvládnete cestovat udržitelněji. Víte totiž, co je v sázce.
Tip druhý: Cestujte s respektem
Tento bod je velice podstatným leitmotivem udržitelného cestování. Je důležité přistupovat k objevování nových míst a zemí s upřímnou zvědavostí a respektem k danému místu. Bohužel se často setkáváme s opakem: turista má pocit, že mu všechno patří, že si může koupit úplně cokoliv a že se k místním může chovat bezohledným a ponižujícím způsobem. Takový člověk samozřejmě absolutně neřeší, jestli jeho návštěva třeba zhorší místním lidem podmínky k životu, protože buď nad tím nepřemýšlí, anebo věří, že má na něco takového právo.
Buďte jiní. Cestujte, abyste si otevřeli mysl, a ne abyste šířili svoji jedinou pravdu. Nezapomeňte, že jste pouhý návštěvník, který se na chvíli ocitá v domově jiných lidí a zvířat. Jako návštěvník buďte vděční, že zde vůbec můžete být, a starejte se o místo co nejlépe, abyste byli zvaní i příště. Vy odtud sice po pár dnech či týdnech odjedete, ale jiní lidé zde budou muset žít dál. Zkuste tedy přemýšlet o tom, jak právě těmto lidem život zpříjemnit a zanechat za sebou pozitivní stopu, a to v mnohem větším množství, než v jakém případně zanecháte tu negativní.
S respektujícím cestováním pak souvisí i informování se o místních poměrech. Zjistěte si předem, čím je daná země významná, naučte se pár základních frází v místním jazyce a dodržujte základní kulturní normy. Těmito v zásadě drobnostmi ukážete místním lidem svůj respekt k nim a k jejich zemi. Věřte mi, že jako takový turista či turistka budete pro každého hned výrazně snesitelnější.
Tip třetí: Volba destinace
Postupně se přesouváme ke konkrétnějším tipům, ale ještě vám dám jeden z kategorie těch obecných. Ten tip je jednoduchý: vybírejte odpovědně destinaci.
Jak? Roviny jsou zde dvě.
První z nich je ta, že nemůžete vidět všechno a je dobré nějakým způsobem svoje destinace prioritizovat. To oceníte asi i z hlediska omezeného množství dovolené a financí. Ale pomůže to i planetě a lidstvu v obecném významu: bezhlavé cestování na co nejvíce míst nebývá úplně v souladu se zásadami udržitelného cestování.
Druhou rovinou je potom to, že velká míra turismu dokáže zničit každé hezké místo. Všechna místa mají svoji kapacitu, a jakmile se stanou populární, tak ji dříve nebo později přesáhnou, čímž trpí místní lidé, zvířata i příroda. Řešení? Vyrazte na originálnější místa, než ostatní! Někdy může trvat déle a zabrat víc energie se na ně dostat, ale zpravidla to stojí za to. Díky tomu ulevíte populárním místům a zároveň můžete podpořit místní drobné podniky v místech, kam jiní turisté moc necestují.
A navíc díky tomu můžete získat mnohem zajímavější a mnohem levnější zážitek. Přece jenom, když jste tu populární pláž na Bali viděli už padesátkrát na Instagramu, tak vás nejspíš naživo tolik nepřekvapí. Proč tak radši nevyrazit na některý z méně populárních a neméně krásných indonéských ostrovů?
A nebojte, sama vím, že tento tip lze jenom těžko aplikovat do důsledku. Všichni máme nějaká místa, která jsou notoricky proslulá, viděli jsme je už na tisíci fotkách, a víme, že u nich jsou mraky turistů, ale i tak bychom je chtěli navštívit. Spousta míst je populárních z velice dobrého důvodu. Ale zároveň… už jste někdy zkusili najít vaše vlastní skryté království? Mimo davy turistů, mimo populární destinace? Na světě takových míst existuje hromada a najít je je k nezaplacení. Ale vlastně nemusíte zacházet ani tak daleko: ono stačí, když si při výběru ze dvou destinací vyberete tu méně populární. I tím přispíváte ke snížení negativních dopadů na ta nejpopulárnější místa.
Tip čtvrtý: Podporujte místní podniky a obyvatele
A teď už k těm konkrétním tipům. Začneme s poměrně snadnou změnou: vymeňte luxus za autenticitu.
Ve většině destinací najdete luxusní podniky, západní značky a all-inclusive resorty. Ty jsou však často vlastněny již dostatečně bohatými lidmi z bohatých zemí, kteří využívají danou destinaci jako další zdroj svých peněz, a to málokdy s respektem k místní krajině a místním lidem. Pokud utratíte svoje peníze v těchto podnicích, větší část vašich peněz půjde na podporu těchto již dost bohatých lidí, a nikoliv místních.
Zkuste radši vyzkoušet menší rodinný hotel, místní tradiční restauraci či malé krámky s potravinami. Díky tomu nejenom že mnohem efektivněji podpoříte místní komunitu, ale zároveň opět mnohdy výrazně ušetříte. A to ani nemluvím o opět mnohem autentičtějších, rozmanitějších a třeba i výrazně silnějších zážitcích. Jednoduše: nebudete pořád dokola zažívat to samé.
Navíc je dobré ještě jednou zdůraznit, že podporou místních podniků zajistíte, že vaše cestování bude mít i pozitivní dopady. Dáváte své peníze místním, kteří díky nim mohou nadále na tomto místě žít a zlepšovat místní komunitu a prostředí. Tohle samozřejmě platí dvojnásob v rozvojových zemích.
Tip pátý: Neúčastněte se atrakcí, u kterých trpí zvířata
Jedna věc, na kterou musíte při cestování myslet, je to, že mnoho lidí, místních i ze zahraničí, nemusí mít zrovna etické představy o vydělávání peněz. Kvůli tomu pořád existují kontroverzní show s kosatkami, odchytávání slonů proto, aby na nich mohli jezdit turisté, či pro lenochody velice stresující objímání lidí s nimi.
Existuje spousta útulků a záchranných stanic, kde si můžete zvířátka prohlédnout a některé z nich si i pohladit, ale nezapomeňte se předem ujistit, že jste narazili na etický útulek. Tohle potom platí i u dalších aktivit, jako například u výše zmíněného šnorchlování v Národním parku Cahuita. Příště rozhodně část s ověřováním recenzí nepřeskočím!
A zde je pro vás opět prostor pro přispění k lepšímu světu! Pokud máte rádi zvířátka, investujte energii do toho, abyste našli místní sirotčince a záchranné stanice, které přistupují ke zvířatům eticky a opravdu pomáhají. A pak navštivte je. Radši finančně přispějte jim než abyste šli třeba na výše zmíněné show s kosatkami. A možná si zde budete moci i adoptovat vlastního roztomilouše.
Tip šestý: Přemýšlejte, kde mohou být vaše peníze užitečné
Zde narážím například na problém žebrajících dětí. V mnoha státech (např. jihovýchodní Asie) bohužel narazíte na velice malé děti, které se vám na ulici snaží vnutit nějakou svoji službu, anebo prostě jenom žebrají peníze. Instinkt spousty lidí je těm chudáčkům pomoct.
Jenže: tím, že těmto dětem dáváte peníze, utvrzujete kruh chudoby. Děti mají být ve škole, a ne vydělávat takto na ulici. Tím, že však doopravdy vydělávají, do té školy o to spíše nepůjdou a nikdy se z tohoto kruhu nevymaní. A co hůř, děti mohou být na vydělávání peněz zneužívány obchodníky s lidmi.
Pokud chcete doopravdy pomoc, vyberte si nějakou spolehlivou neziskovou organizaci, která v dané oblasti bojuje s chudobou, a finančně podpořte ji. Jedná se o mnohem efektivnější způsob pomoci těmto dětem. Díky tomu se mnohem spíše do té školy vrátí a jednoho dne získají lepší budoucnost. Nezapomeňte, že jakožto Evropani patříme k nejbohatším lidem na světě a i pro nás malé částky mohou na takto místní úrovni znamenat výraznou změnu!
Tip sedmý: Buďte při cestování ekologičtí
Toto téma je obrovské a zaslouží si vlastní článek. Buďte si jistí, že ho napíšu. Ale do té doby zde nechám jednu myšlenku.
Na cestách je někdy mnohem těžší třídit odpad, nekupovat plasty či nevypouštět emise, než u nás doma. Ale to neznamená, že na to musíte zcela rezignovat! I pokud se zrovna nacházíte v zemi, kde z kohoutku neteče pitná voda, tak si můžete kupovat velké barely s vodou, ze kterých si budete přelévat vodu do svých ekoflašek, namísto kupování desítek malých flašek. I když jste do nějaké destinace dorazili letadlem, můžete pro cestu z letiště využít vlak namísto taxíku. Každá snaha se počítá a i za zdánlivé drobnosti vám bude příroda vděčná.
Závěrem: eticky po světě
Ráda bych, aby si každý cestovatel uvědomil, že mnohdy stačí málo a negativní dopad jeho cesty na životní prostředí, místní lidi a oblastní faunu se může změnit na neutrální či dokonce přímo pozitivní! Jako cestovatelé bychom na to měli neustále myslet a přebírat za svoje činy odpovědnost. Jak jsem již psala výše, nová místa bychom měli poznávat s respektem a pokorou. Díky tomu bude celá naše planeta výrazně spokojenější.
Téma etického a udržitelného cestování je velmi rozsáhlé a tento článek je pouze takovým úvodem do něj. Protože je to pro mě osobně velice důležité téma, plánuji se mu věnovat i v dalších speciálních článcích. Zároveň budu problém neudržitelného cestování reflektovat i v dalším obsahu, který na této stránce najdete. A budu doufat, že postupem času bude čím dál tím víc stoupat poptávka po udržitelných způsobech cestování a klesat poptávka po neetických atrakcích. Jenom tak totiž můžeme zajistit, abychom mohli cestovat po naší krásné planetě i nadále.